Tarcza 9.0. ZUS przyjmuje wnioski o pomoc z ponad 60 branż

fot. Krzysztof Kalinowski
Od 4 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski od przedsiębiorców z ponad 60 branż, którzy mogą się starać o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku i kolejne świadczenie postojowe.
Wnioski w ramach dziewiątej odsłony tarczy antykryzysowej należy złożyć do końca czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS.   

– Z najnowszej tarczy będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce covid-19. To ponad 60 branż z określonymi kodami PKD m.in. działalność taksówek osobowych, działalność obiektów sportowych, restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – przypomina Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego ZUS-u.

Zasady tarczy 9.0 i postojowego

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 roku prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Według rozporządzenia umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 procent. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r.oku albo z września 2020 roku.  

Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

ZUS informuje, że w samej Małopolsce udzielona przez niego pomoc wyniosła ponad trzy miliardy złotych, a w skali kraju ponad 33 miliardy.
comments powered by Disqus