Tego nie możesz pominąć – 6 zasad pisania CV

CV to najważniejszy dokument w każdym podaniu o pracę. Warto zatem dobrze zastanowić się nad jego formą oraz strukturą jeszcze zanim zasiądziesz do pisania. Poniżej przedstawiamy Ci 6 najważniejszych reguł, które należy wziąć pod uwagę, tworząc swój życiorys.

1. Dopasuj CV do ogłoszenia o pracę

Zastanów się, które etapy kariery, umiejętności czy zdolności będą najlepiej pasowały na dane stanowisko. Nie zawsze będą Ci potrzebne te same informacje. Idealne CV to takie, które swoją treścią odpowiada wybranej ofercie pracy.

Ważne będą dane uniwersalne, czyli takie, które zawsze zapisujemy w Curriculum Vitae takie jak:

 • dane osobowe i kontaktowe,
 • edukacja,
 • doświadczenie zawodowe w branży,
 • umiejętności miękkie i twarde,

W zależności od zawodu, opcjonalnie możesz dodać też:

 • Studia za granicą lub zagraniczne praktyki
 • znajomość języków obcych lub konkretnych systemów/programów komputerowych
 • szkolenia i rozwój zawodowy
 • wolontariat
 • hobby

Dobrym pomysłem będzie także odnalezienie dokumentów (np. świadectwa pracy i referencje, dyplomy), które potwierdzą Twoje kwalifikacje. Zeskanuj je i koniecznie dołącz do podania o pracę w formacie PDF. Przegląd dokumentów przed stworzeniem CV na pewno pomoże Ci uporządkować dokument. Dzięki temu nie pomylisz dat ukończenia uczelni czy praktyk. Pamiętaj, aby pisząc życiorys zachować antychronologię tj. opisuj wszystkie doświadczenia od tych obecnych po te najwcześniejsze.

2. Tak poradzisz sobie z lukami w CV

Pisząc o przerwach w pracy, staraj się używać pozytywnych sformułowań. Przykładowo, zamiast pisać „przebywanie na bezrobociu”, wspomnij o „aktywnym poszukiwaniu pracy”. Wskazujesz tym samym na to, że nie czekasz na nowe zajęcie z założonymi rękoma.

Pomyśl o tym, czego udało Ci się nauczyć będąc osobą bezrobotną. Może udało Ci się zdobyć inne kwalifikacje na kursie zawodowym lub podczas wolontariatu? A może to był Twój rok przerwy po ukończeniu studiów tzw. „gap year” i możesz pochwalić się wieloma pieczątkami w paszporcie? Napisz, dokąd udało Ci się pojechać i czego Cię to nauczyło. Pamiętaj, szczerość w kwestii przerwy w pracy to podstawa, bo kłamstwo, nawet z pozoru niewielkie zawsze wychodzi na jaw.

3. Podkreśl najważniejsze informacje w CV

Jak pisaliśmy w punkcie 1. Twój życiorys powinien być dopasowany do ogłoszenia o pracy. Ważnym będzie zatem, aby dobrze wyeksponować w CV te kwalifikacje, które perfekcyjnie pasują do danego stanowiska. Jak to zrobić?

Załóżmy, że masz doświadczenie w pracy jako asystent w dziale sprzedaży w firmie X, a nowa oferta pracy to dokładnie to samo stanowisko, czyli asystent w dziale sprzedaży w firmie Y. Ponieważ posiadasz już doświadczenie na tym samym szczeblu kariery, napisz kilka głównych obowiązków, które do Ciebie należały w poprzednim przedsiębiorstwie. Dzięki temu rekruter będzie mógł się dowiedzieć, jak głęboka jest Twoja praktyczna wiedza w branży.

Jeżeli piszesz o tych istotnych doświadczeniach zawodowych nieco więcej, to o pozostałych, mniej ważnych napisz mniej. Np. dla asystenta sprzedaży dorywcza praca jako portier w teatrze nie będzie bardzo znaczącym zajęciem. Aby zatem uniknąć luk w CV, napisz jedynie daty pracy oraz nazwę stanowiska oraz firmy. To będzie wystarczająca informacja dla rekrutera.

4. Dobre pierwsze wrażenie, czyli szablon CV

Chociaż w Curriculum Vitae to spójna treść liczy się najbardziej, wielu rekruterów przyznaje, że ważna jest również ogólna prezentacja. To dlatego właśnie profesjonalny szablon CV będzie tutaj dobrym pomysłem. Dzięki uporządkowanej strukturze dokumentu pozostawisz po sobie dobre pierwsze wrażenie w dziale HR. Szukając wzoru CV idealnego dla siebie koniecznie zajrzyj do cvhero.com. Wybierz jeden z 29 szablonów CV i stwórz życiorys online w kilka minut!

5. Aplikacja o pracę drogą elektroniczną

W dzisiejszych czasach podanie o pracę przesyłamy praktycznie wyłącznie drogą elektroniczną. Warto zatem jeszcze przed wysłaniem kompletu dokumentów, upewnić się, że wszystkie pliki są w odpowiednim rozmiarze oraz formacie. Wiele firm ogranicza rozmiar przychodzących wiadomości e-mail, dlatego zalecamy maksymalny rozmiar pliku do pięciu megabajtów oraz format PDF.

Wskazówka:  Nie ma nic bardziej irytującego dla działu HR niż zbyt wiele pojedynczych plików, które trzeba otwierać po kolei. Uprość im życie, łącząc wszystkie swoje dyplomy, referencje i świadectwa w jeden plik PDF.

6. Zdjęcie w CV – zapomnij o selfie!

Użyj aktualnego i profesjonalnego zdjęcia. Pamiętaj: CV to nie miejsce na selfie lub fotografie z wakacji! Zdjęcie aplikacyjne powinno spełniać poniższe kryteria:

 • być aktualne,
 • być dobrze oświetlone,
 • mieć formę zdjęcia dowodowego tj. zdjęcie w pionie, sylwetka uchwycona do ramion,
 • mieć odpowiednią rozdzielczość
 • być wykonane na neutralnym tle i w pół-formalnym stroju.

Czy zdjęcie w CV to obowiązek? Nie, ale fotografia nadaje Curriculum Vitae bardziej osobisty charakter. Na polskim rynku pracy przyjęło się więc, że CV wysyłamy wraz ze zdjęciem.

Jak widzisz, prawidłowe przygotowanie CV nie jest szybkim procesem i wymaga chwili zastanowienia. Z tego powodu zacznij przygotowania już teraz, a my trzymamy kciuki za Twoją wymarzoną pracę!

 

comments powered by Disqus