Tesco wycofuje się z Polski. Sklepy przejmie inna sieć

fot. Archiwum

Tesco poinformowało w czwartek o sprzedaży swojego biznesu w Polsce duńskiej grupie Salling Group A/S. To właściciel m.in. sieci Netto Polska, prowadzącej w naszym kraju 386 sklepów.

Transakcja musi najpierw zostać zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe. W planie jest sprzedaż 301 sklepów, dwóch centrów dystrybucji i głównej siedziby. Salling Group zapłaci za to 900 milionów złotych.

– Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować się w regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową i możliwości wzrostu oraz osiągamy marże i wyniki finansowe, które stanowią wartość dla Grupy – komentuje sprzedaż Dave Lewis, prezes Grupy Tesco.

Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest jeszcze w tym roku. Tesco chwali się też postępami pozostałych nieruchomości w Polsce, nieuwzględnionych w transakcji. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zostały sprzedane lub uzgodniono sprzedaż 22 sklepów. W lutym informowaliśmy o planowanym zakupie sklepu przy ul. Kapelanka przez dewelopera – firmę Echo Investment.

Transakcja z Duńczykami nie obejmuje 19 działających sklepów w Polsce, ale dla nich również Tesco szuka nowych właścicieli.

Co z krakowskimi sklepami?

Zapytaliśmy w biurze prasowym firmy, czy wszystkie działające jeszcze w Krakowie sklepy Tesco zostały uwzględnione w transakcji. Na razie jednak firma nie podaje takich szczegółów. – Informacje o 19 sklepach, które nie podlegają umowie sprzedaży do Salling Group, podane zostaną do wiadomości w późniejszym czasie, gdy poinformujemy bezpośrednio koleżanki i kolegów pracujących w tych sklepach. Wszystkie sklepy Tesco pozostają otwarte – czytamy w odpowiedzi.

comments powered by Disqus