Trwa budowa szpitala wojskowego. Robot pomaga budowlańcom

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Widać już efekty prac na terenie szpitala wojskowego przy ul. Wrocławskiej. Spółka Budimex przy okazji testuje innowacyjnego robota, który ma pomagać przy pracach.

Niecały rok temu została podpisana umowa na rozbiórkę obiektów kolidujących z nową inwestycją i stworzenie zupełnie nowego bloku operacyjnego. Inwestycja jest warta ponad 360 mln złotych i ma zakończyć się za trzy lata.

Wtedy na pacjentów będzie czekał nowoczesny pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni około 27 tys. mkw. połączony z istniejącymi budynkami szpitala. W bloku powstanie osiem sal operacyjnych, w tym jedna hybrydowa z angiografem.

– Zakończyły się wyburzenia sześciu starych budynków, które kolidowały z nowym. Przebudowaliśmy sieci i w tej chwili wznosimy konstrukcje nowego budynku szpitala. Wykonujemy go w trybie pod klucz, czyli z wyposażeniem. Przebudowujemy również układ drogowy w obrębie szpitala – mówi Michał Wiśniewski, dyrektor kontraktu w Budimeksie.

Robot na testach

Maszyna, która nazywa się Cobot (od angielskiego Collaborative Robot) przypomina łazik kosmiczny. Ma cztery koła i porusza z prędkością do 8 km/h. Konstrukcja przemieszcza się całkowicie automatycznie, omijając zarówno przeszkody, jak i ludzi. Dodatkową zaletą jest także możliwość wgrania mapy obiektu, na którym będzie pracował. Dzięki modułowej konstrukcji łatwo też będzie można adaptować go do różnych zadań.

Robot ma napęd elektryczny i może pracować do 10 godzin. Jego udźwig to 200 kg, jednak na ramie może przenosić ładunki o wadze do 20 kg. Można do niego montować różnego rodzaju narzędzia, dzięki czemu jest w stanie wykonywać podstawowe prace na budowie, takie jak choćby wiercenie.

– Jak każda firma budowlana zmagamy się z wyzwaniami związanymi ze starzejącym się społeczeństwem oraz niedoborem siły roboczej. Skonstruowanie tej maszyny to nasza odpowiedź na realia rynku pracy – mówi Marek Klusek dyrektor działu Innowacji Budimex

– Chcemy zbudować fundament pod wykorzystanie Cobotów w budownictwie i wyznaczać trendy w tym aspekcie. Zakładamy, że o szerszej robotyzacji możemy mówić w horyzoncie czasowym 5-10 lat, w zależności od tego jak intensywnie firmy z branży robotycznej zwrócą się w kierunku branży budowlanej, by odpowiadać na jej potrzeby. Chcemy być liderem tej przemiany i wiarygodnym partnerem dla podmiotów specjalizujących się w tworzeniu robotów – stwierdza Klusek. Jednocześnie przedstawiciele spółki podkreślają, że projekt ten nie ma na celu zastąpienia ludzi na budowach.