Uber poszerza swoją ofertę w Krakowie o elektryczne samochody

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków to jedyne miasto w Polsce, w którym możemy za pomocą aplikacji Uber Green wynająć elektryczny samochód. Dotychczas projekt funkcjonował jedynie w kilku miastach Europy.

Jak zapewnia korporacja, wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji, aby móc cieszyć się jazdą samochodem elektrycznym. Inicjatywa Uber Green ma odpowiadać na potrzeby Krakowian, którzy czynnie podejmują walkę ze smogiem. „Zielone pojazdy” mają przede wszystkim wyeliminować problem zbyt małej liczby miejsc parkingowych w centrum miasta, a także zmniejszyć poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przedsiębiorstwo stawiając na elektrykę, stawia również na ekologię.

Kraków początkiem zmian

Uber kolejny raz wybiera stolicę małopolski jako pioniera swoich zmian. Dla zarządu firmy miasto jest idealnym miejscem do wdrażania unowocześnień, a „zielona polityka” idealnie wpisuje się w walkę miasta z zanieczyszczonym powietrzem. Podkreśla to również Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

– Cieszymy się, że koncern wprowadza swój program premierowo w Krakowie – zapewnia Franek. – Jest to miasto, które bardzo silnie walczy z problemem smogu, a każde działanie zmierzające w tym samym celu, pomaga w jeszcze skuteczniejszej walce o czyste powietrze – dodaje.

Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego popularyzacja i pojawianie się na polskich ulicach samochodów elektrycznych ma tendencję wzrostową. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, liczba zarejestrowanych „elektryków” zwiększyła się o 104 proc. Jak podaje Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, „Polska posiada obecnie 5641 samochodów elektrycznych, ale to dopiero początek drogi do wielkich zmian, które nas czekają”.

Cel

Głównym celem Uber Green jest ponad 10 tys. użytkowników aplikacji, którzy skorzystają z niej w przeciągu trzech miesięcy. – Chcemy zwiększyć dostępność do rozwiązań elektrycznych dla przeciętnego Kowalskiego – zapewniają przedstawiciele korporacji. – Obecnie samochody elektryczne stanową mniej niż 1 proc. wszystkich pojazdów. Dzięki nowej aplikacji jeszcze więcej Krakowian będzie mogło skorzystać z naszej ekologicznej oferty – dodają.

Dlaczego jako miejsce do osiągnięcia swojego celu, firma wybrała właśnie Kraków? Okazuje się, że miasto nie zostało wybrane przypadkowo. Na wybór miało wpływ przede wszystkim zajmowanie przez miasto wysokich lokat w rankingach, które prezentowały najbardziej zanieczyszczone miasta nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Czyste miasto to czyste powietrze

Zadowolenia z kolejnej inwestycji Ubera w Krakowie nie kryją zarówno urzędnicy krakowskiego magistratu, jak i przedstawiciele rządu.

– Jako miasto mamy ambicję bycia w awangardzie. Nie boimy się sprawdzać i wprowadzać wielu nowoczesnych działań – zapewnia Łukasz Franek. – Wierzę, że Kraków jako miasto turystyczne jest idealną przestrzenią dla nowoczesnych rozwiązań.

Z podobnym entuzjazmem o elektromobilności Ubera wypowiada się również Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. – Walka ze smogiem jest jednym z priorytetów rządu. Z zadowoleniem przyjmujemy każdą prywatną inicjatywę, która wpisuje się w ten trend – komentuje Woźny.


comments powered by Disqus