Ukraińcy wracają pracować do Krakowa. Dwa tysiące cudzoziemców zatrudnionych w wakacje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na koniec sierpnia w Krakowie było 40,3 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS-ie. To dwa tysiące więcej niż pod koniec czerwca.

– Liczba osób przyjezdnych z zagranicy cały czas rośnie i wynosi tyle, ile w czasach przed pandemią, pod koniec 2019 roku – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Małopolska

Wraz z ostatnim dniem sierpnia w Małopolsce zarejestrowano 58,5 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w państwowym zakładzie ubezpieczeń. Dwa miesiące temu było ich o 3,8 tys. mniej. – Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w naszym regionie miała epidemia koronawirusa – dodaje Szaniawska.

W całym kraju pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS-ie jest 658 tys. (to o 30 tys. więcej niż w lipcu).

Ukraińcy na czele

W naszym regionie obcokrajowcy zgłoszeni do zakładu ubezpieczeń to przedstawiciele 122 krajów świata. Większość z nich pochodzi zza wschodniej granicy. Około 70 proc. cudzoziemców w Małopolsce to obywatele Ukrainy (42 tys.). Również w kraju najwięcej zatrudnionych jest mieszkańców Ukrainy, ich liczba na koniec sierpnia sięgnęła ponad 480 tysięcy.

Liczną grupę cudzoziemców w Małopolsce stanowią Białorusini (1,8 tys.). Dalsze miejsca zajmują Rosjanie (1,1 tys.), Gruzini (1 tys.) i Mołdawianie (996). Nie brakuje u nas też pracowników z odległych krajów takich jak: Indie (977),  Brazylia (417) czy Wietnam (347).

Nieliczni z własną działalnością

Większość zgłoszonych do ZUS-u w regionie cudzoziemców to pracownicy (blisko 38 tys.), działalność gospodarczą prowadzi zaledwie 1,8 tys. osób. Reszta zatrudniona jest na podstawie umów cywilnoprawnych. Wśród zajmujących się własnym biznesem największą reprezentacją są Ukraińcy (565 osób).

W Małopolsce najwięcej cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS-ie poza Krakowem znajdziemy w Nowym Sączu (11 tys.), Chrzanowie (4,7 tys.) i Tarnowie (2,4 tys.) – według danych z 31 sierpnia.