Unity Centre. Połowa kompleksu wynajęta, ale gastronomia ucieka

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wkrótce miną dwa lata, odkąd słynny „szkieletor” został przebudowany na 26-piętrową wieżę biurową. Inwestorzy trafili na trudne czasy dla rynku biurowego, choć liczą jeszcze na odwrócenie trendu. Jedna restauracja w wieży powstaje, lecz inne lokale gastronomiczne uciekły.

W ubiegłym roku próbowaliśmy ustalić, kiedy Unity Centre zacznie żyć. Niestety inwestorzy nie potrafili odpowiedzieć na nasze pytanie. Mimo iż komercjalizacja powierzchni biurowej idzie coraz lepiej, to ludzi, a zatem i życia w kompleksie nadal brak.

– Wyzwaniem dla naszego kompleksu, podobnie jak i innych kompleksów biurowych jest pewna niechęć pracowników do powrotu do pracy stacjonarnej. Sądzimy jednak, że trend będzie się odwracał w ciągu najbliższych miesięcy, gdy pracownicy na nowo docenią możliwość osobistego kontaktu i integracji ze swoimi kolegami – mówi Magdalena Zielińska-Warszawa, prezes spółki GD&K Group, do której należy 15 proc. udziałów projektu.

Z naszego punktu widzenia proces komercjalizacji Unity Centre przebiega dobrze. Mamy wynajęte około 55 proc. kompleksu oraz wiele umów w trakcie negocjacji – dodaje Magdalena Zielińska-Warszawa.

Restauracja na szczycie i wycofywanie się rakiem

Na terenie kompleksu poza biurami działa obecnie sklep Żabka oraz niedawno otwarty lokal ze sprzętem AGD Miele Experience Center. Prawie dwa lata minęły od ukończenia budowy i jak nie było zapowiadanych restauracji, kawiarni czy tarasu widokowego, tak nie ma. Właściciel jednak przekonuje, że przestrzeń przeznaczona na restaurację na górnych kondygnacjach wieży została wynajęta i trwają tam prace przygotowawcze.

Jak udało nam się dowiedzieć, kilku przedsiębiorców próbowało już otworzyć lokale gastronomiczne na terenie Unity Centre, jednak szybko zmienili zdanie. – Przedstawiciele kompleksu obiecywali nam, że budynki są już mocno skomercjalizowane, a goście apartamentowca już wkrótce będą korzystali z naszych śniadań. Podawali konkretne daty otwarcia zarówno hotelu, jak i apartamentowca. Nic z tego nie okazało się prawdą – mówi nam jeden z przedsiębiorców, który próbował otworzyć tam swój lokal.

Najważniejszy problem przedsiębiorcy leżał zupełnie gdzie indziej. – Okazało się, że podpisaliśmy umowę na lokal, który nie był przystosowany do prowadzenia gastronomii (chodzi o wentylację). Niezależnie od tego, przedstawiciele kompleksu oczekiwali, że będziemy płacić czynsz. Nie było żadnych negocjacji. W konsekwencji rozwiązaliśmy umowę, co sumarycznie kosztowało nas kilkaset tysięcy złotych – wyjaśnia nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że na terenie Unity Centre powstał budynek przeznaczony na hotel oraz apartamentowiec z lokalami na wynajem. – W tych obiektach trwają prace przygotowawcze. W niedługim czasie rozpoczną się też prace aranżacyjne, których ukończenie planowane jest na koniec 2023 roku – mówi Magdalena Zielińska-Warszawa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus