W Krakowie bez szans na kredyt bez wkładu własnego

fot. pexels.com

Senat zajmie się ustawą wprowadzającą program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jeśli senatorowie pozostawią zasady uchwalone przez sejm, to np. w Szczecinie czy Krakowie trudno będzie znaleźć jakiekolwiek mieszkanie spełniające warunki programu.

Z wyliczeń ekspertów Expander Advisors wynika, że na rynku wtórnym w Krakowie limit wyniesie 7 326 zł za mkw., a w Szczecinie 5 363 zł. W obu przypadkach limity będą aż o 31% niższe niż przeciętne ceny na rynku.

– Znamy już wszystkie elementy potrzebne do obliczenia limitów cen, jakie będą obowiązywały w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Pozostaje jedynie pytanie, czy senat zmieni mnożniki zawarte w ustawie. Wydaje się, że pozostaną na poziomie uchwalonym przez sejm, ponieważ nie zaproponowano poprawek do ustawy. W takim przypadku w większości dużych miast limity będą dużo niższe od cen obowiązujących w ostatnim czasie na rynku – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

W Krakowie i Szczecinie trudno o nowe i używane

W najgorszej sytuacji znajdą się osoby planujące skorzystać z programu w Szczecinie lub Krakowie. Tam zarówno limit dla nowych, jak i używanych mieszkań będzie dużo niższy niż ceny na tych rynkach. W Krakowie na rynku wtórnym limit będzie aż 31% niższy niż ceny na rynku, a na rynku pierwotnym o 25%. W Szczecinie będzie to odpowiednio o 31% i 22%.

– Warto też wspomnieć o Łodzi, gdzie sytuacja na rynku pierwotnym będzie najgorsza wśród analizowanych przez nas miast. Limit wyniesie 6 075 zł za m2, a więc będzie aż o 26% niższy niż przeciętna cena w ofertach deweloperów – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Nie tylko na pierwsze mieszkanie

W ustawie pojawiło się kilka ciekawostek, które warto przytoczyć. Gwarancję wkładu własnego, jak i dopłaty będzie można uzyskać nawet, jeśli wnioskodawcy posiadają już dom lub mieszkanie, ale nie więcej niż jedną nieruchomość i pod warunkiem, że mają przynajmniej dwoje dzieci.

Gdy wnioskodawcy mają dwójkę pociech, to mogą posiadać mieszkanie czy dom, ale nie większy niż 50 mkw. Przy trójce dzieci może to być maksymalnie 75 mkw., a przy czwórce – 90 mkw. W przypadku piątki lub większej liczby dzieci nie ma limitu powierzchni. Należy jednak dodać, że aby uzyskać dopłatę przy urodzeniu się dziecka, należy pozbyć się tej nieruchomości, która nie została zakupiona na preferencyjny kredyt.

– Ciekawe jest również to, że nie wprowadzono ograniczenia wieku uczestników programu. „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma działać 10 lat (do 31 grudnia 2030 r.). W ustawie znalazł się też zapis, że za udzielenie gwarancji (która zastąpi wkład własny), trzeba będzie zapłacić prowizję w wysokości 1% kwoty objętej gwarancją – przedstawia analityk Expandera.

comments powered by Disqus