W Krakowie inwestuje się najwięcej pieniędzy w start-upy

fot. pixabay.com

W Krakowie inwestuje się najwięcej pieniędzy w start-upy spośród wszystkich polskich aglomeracji – więcej niż we Wrocławiu, Trójmieście czy nawet Warszawie. Aż 40 proc. polskich start-upów, które pozyskało przynajmniej 10 mln zł od inwestorów, pochodzi z Krakowa – wynika z raportu firmy Aspire i Motife dotyczącego krakowskiego rynku IT.

Prawie 1,7 mld złotych (460 mln dolarów) dofinansowania na rozwój nowoczesnych technologii i oprogramowania pozyskało piętnaście odnoszących największe sukcesy krakowskich start-upów od momentu rozpoczęcia działalności.

Czy zajmują się krakowskie start-upy?

Start-upy działające w Krakowie możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich skupia się na rozwoju IoT, czyli tzw. Internetu Rzeczy (Internet of Things) i należą do niej przede wszystkim takie firmy jak Silvair, EMBETECH, Airly, SEEDia, Husarion, Findair, Estimote, Elmodis czy Kontakt.io.

Krakowskie start-upy specjalizują się również mocno w budowaniu narzędzi i rozwoju usług wspierających sprzedaż oraz marketing. W tej grupie znajdują się takie przedsięwzięcia jak Zendesk Sell (wcześniej BASE), CallPage, Codewise, Synerise, SalesManago, FreshMail, Edward czy edrone.

Do ostatniej szuflady możemy przypisać firmy zajmujące się tworzeniem gier. Jak mówi raport Aspire i Motife, ponad 20 proc. polskich studiów gier głównie stacjonuje bądź ma swoje biura w Krakowie. W tym przypadku mówimy o takich przedsiębiorstwach jak Infinity Ward/Activision (Call of Duty), CD Projekt RED (Wiedźmin, Cyberpunk 2077) i Gamesture (Questland).

15 największych graczy

Brainly to zdecydowanie największy sukces na krakowskiej scenie start-upowej. Firma ze swoją platformą edukacyjną, odwiedzaną przez 200 mln użytkowników miesięcznie, od momentu powstania w 2009 roku pozyskała 148,5 mln dolarów dofinansowania. Oczywiście Brainly, jak i takie firmy jak Estimote, Kontakt.io czy Silvair nie pracują już tylko w Krakowie, a swoje główne siedziby mają teraz zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych.

Spośród tych piętnastu odnoszących największe sukcesy krakowskich start-upów, według platformy Crunchbase, najwcześniej zaczął Mobiltek. Firma, pracująca nad oprogramowaniem umożliwiającym zastosowanie płatności mobilnych w biznesie, rozpoczęła działalność w 2002 roku i od tego czasu pozyskała 112 mln dol. dofinansowania.

Na trzecim miejscu pod względem sumy pozyskanego dofinansowania od inwestorów jest Zendesk Sell, który zbudował platformę do zarządzania relacjami z klientami np. w sklepach internetowych (CRM) – firma od 2009 roku pozyskała 91,2 mln dol.

To już kilkukrotnie niższy pułap finansowania, ale inwestorzy mocno zaufali też platformie Estimote (27 mln dol.), Silvair (23,3 mln dol.) czy Synerise (19,2 mln dol.). Pozostałe start-upy znajdujące się w czołówce krakowskiej sceny i które intensywnie poszły w świat to Airly, Beit, CallPage, Codewise, edrone, Elmodis, Kontakt.io, SALESmanago i Sinterit.