W miejscu znanego baru rośnie kamienica

fot. materiały prasowe

W miejscu dawnego baru „Barcelona” przy ulicy Piłsudskiego powstaje nowa kamienica. Po wieloletnich zawirowaniach związanych z prawami własnościowymi i pozwoleniami na budowę działka wreszcie zostanie zagospodarowana. Nowy obiekt ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, w listopadzie 2010 roku zburzono budynek, w którym mieścił się bar „Barcelona” – miejsce chętnie odwiedzane przez studentów już od lat 60. Po wyburzeniu przez kilka lat nie było wiadomo, jak zostanie zagospodarowana działka u zbiegu ulic Straszewskiego i Piłsudskiego. Uchylono wydanie pozwolenia na budowę, a teren pokryły samosiejki.

Ostatecznie w ubiegłym roku wydano nowe pozwolenie na budowę, a nowym właścicielem działki została firma SAO Investments. Obecnie widoczne są już zaawansowane prace budowlane. Właśnie powstaje trzecia z siedmiu kondygnacji kamienicy. Wewnątrz znajdzie się około 30 mieszkań. Ich liczba będzie zależna od upodobań przyszłych właścicieli.

Parkingu nie będzie

Ze względu na niewielkie gabaryty działki i lokalizację inwestor zrezygnował z miejsc dla samochodów na terenie kamienicy. – Podpisujemy umowy o współpracy z pobliskimi parkingami. Dla chętnych mamy pulę miejsc do dyspozycji. Raczej nastawiamy się na zdrowy tryb życia i korzystanie np. z rowerów. Uważam, że samochody powinny być wyciągane z centrum, a nie wciągane – mówi Grzegorz Skawiński, prezes zarządu SAO Investments.

W przeszłości sporo kontrowersji wzbudzały też okna sąsiedniej kamienicy, które mają zostać zasłonięte. Pozwolenie na budowę ma jednak wymagane uzgodnienia, a budowa kamienicy nigdy nie została ukończona. – Doszliśmy do porozumienia na zasadach dobrosąsiedzkich. Inwestycja poprawi warunki mieszkańców. Brak zabudowy powodował kłopoty z ogrzewaniem. My się do nich doklejamy, tynkujemy i ocieplamy – wyjaśnia Skawiński.

Zakończenie budowy planowane jest na grudzień tego roku.