Wciąż można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ZUS za trzy ostatnie miesiące. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia, natomiast dokumenty rozliczeniowe - do 31 marca.
Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki covid-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe.

Do tej pory ZUS w Małopolsce przyjął pół mln wniosków, udzielając na ich podstawie pomocy na kwotę niemal trzy mld złotych. W całym kraju natomiast złożono ponad sześć mln wniosków, a suma wsparcia sięgnęła prawie 32 mld złotych. Wnioski, podobnie jak w poprzednich miesiącach, należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Tylko określone kody PKD


Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty i świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki oraz fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.Terminy

Wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do 30 kwietnia. Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do 31 marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów.

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie. Przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
comments powered by Disqus