Więcej korporacji i biurowców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2022 roku firmy podpisały umowy na wynajem co najmniej 130 tys. mkw. biur w Krakowie. Na etapie budowy znajduje się drugie tyle, bo zagranicznych korporacji w mieście przybywa. W 2023 roku wyrośnie w Krakowie wiele biurowców.

W tym roku w stolicy Małopolski zadebiutowały między innymi takie amerykańskie koncerny, jak Grass Valley. Huntsman Corporation czy indyjskie przedsiębiorstwo Larsen & Taubro. Firma Newmark Polska zapowiada, że będzie ich więcej.

– Statystyki pokazują, że coraz więcej międzynarodowych korporacji decyduje się na przenosiny do Krakowa. To przede wszystkim młoda i wykwalifikowana kadra specjalistów. Liczba studentów i absolwentów w mieście ciągle rośnie – podaje Anna Madejska z firmy doradczej Newmark Polska. Dodaje, że, według badań, elementem konkurencji o najlepszych pracowników, na równi z wysokim wynagrodzeniem, są m. in. nowoczesne i dobrze zlokalizowane miejsca pracy.

Sektorem, który od lat rozwija się w Krakowie, są centra usług wspólnych. W tej chwili w mieście funkcjonuje ponad 260 podmiotów z sektora BPO/SSC, które w sumie zatrudniają ponad 92 tys. osób. Powierzchni biurowej potrzebują firmy obecne w Krakowie od lat, jak i nowe firmy. Największe umowy najmu w tym roku podpisały firmy Capgemini (Fabryczna Office Park – 13,8 tys. mkw.) oraz Cisco (Enterprise Park – 12,5 tys. mkw.).

– Oczekiwania dotyczące biura znacząco wzrosły po pandemii. Kandydaci, już na etapie rekrutacji, liczą czas, jaki zajmą im dojazdy, nawet jeśli decydują się na pracę w systemie hybrydowym. Dodatkowo, wychodząc z domu, chcą po drodze zrobić zakupy i iść na fitness, co motywuje najemców do szukania biur z dostępem do odpowiedniej infrastruktury – dodaje Anna Madeja.

Jeszcze więcej biurowców

Największy rynek biurowy poza stolicą funkcjonuje w Krakowie – to 1,6 mln mkw. powierzchni biurowej. W 2022 roku deweloperzy wybudowali w Krakowie ponad 90 tys. mkw. biur w ośmiu budynkach. Największe z nich to oddane do użytku w ostatnim kwartale tego roku biurowce Brain Park (29,6 tys. mkw.) oraz Fabryczna Office Park B4 (10,5 tys. mkw.).

W budowie znajduje się kolejne ponad 125 tys. mkw. biur i jeśli tylko deweloperzy dotrzymają obietnic, to wiele z tych inwestycji zostanie dostarczonych w 2023 roku. Największe oczekiwane projekty to: Ocean Park B (28,6 tys. mkw.), KREO (24 tys. mkw.), Fabryczna Office Park B5 (13,8 tys. mkw.), The Park Kraków 2 (12,5 tys. mkw.) czy Mogilska 35 Office (10,6 tys. mkw.).