Wielka wystawa klocków w Twierdzy Kraków? Nie porozumieli się z miastem

Firma Cobi zaproponowała miastu zakup fortu nr 44 „Tonie” w Prądniku Białym. Urzędnicy nie zgodzili się na sprzedaż i złożyli kontrofertę dzierżawy. Inwestor jest rozczarowany decyzją urzędu, a był gotowy zainwestować miliony złotych w zabytkowy fort.

Jak informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku, firma Cobi jest gotowa zainwestować miliony złotych w jeden z zabytkowych fortów Twierdzy Kraków. Producent chce zaopiekować się obiektem, otworzyć park edukacyjno-historyczny i „Wielką Kolekcję Historyczną” z klocków. Podobna wystawa działa już w Twierdzy Modlin.

Inwestor od grudnia toczył rozmowy z miastem i przeprowadzał wizje lokalne w poszczególnych fortach. Wybór padł na fort nr 44 „Tonie” zlokalizowany przy ul. Jurajskiej na północnym krańcu Prądnika Białego.

– Fort 44 „Tonie” nadaje się najlepiej na tego typu inwestycję. Obiekt przeszedł już pewne remonty, które jednak zostały przerwane i wymagają natychmiastowej kontynuacji. Pojawiły się sugestie rady miasta oraz lokalnych mieszkańców, by stworzyć tam park, co było całkowicie zbieżne z naszym projektem. Koszty miałby ponieść prywatny inwestor. Wydawało się, że doszliśmy do szczęśliwego finału. Niestety okazało się, że raczej nic z tego nie będzie – komentuje Robert Podleś, prezes Cobi.

Miasto zaoferowało firmie dzierżawę fortu na maksymalnie 30 lat. – Według naszej wiedzy umowa dzierżawy ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Żaden poważny inwestor przecież nie podpisze takiej umowy i nie zainwestuje środków, które trzeba liczyć w milionach złotych – wyjaśnia Robert Podleś.

Będzie przetarg

Zarząd Budynków Komunalnych informuje, że w mieście została wypracowana formuła przekazywania w dzierżawę zabytkowych nieruchomości fortecznych, zarówno stanowiących własność gminy, jak i Skarbu Państwa. Obecnie toczy się postępowanie w sprawie przekazania w ręce miasta fortu nr 44 "Tonie" w drodze darowizy.

– Darowizna ta możliwa będzie pod warunkami ustalonymi przez wojewodę małopolskiego, a w przypadku ich nie spełnienia darowizna będzie mogła zostać odwołana. W analogicznej sprawie darowizny fortu nr 51 „Rajsko”, wojewoda zastrzegł jej odwołanie w przypadku zbycia nieruchomości przez gminę – komentuje ZBK.

Zgodnie z przepisami, jeśli miasto chce wydzierżawić nieruchomość na dłużej niż 3 lata, musi ogłosić przetarg. – Do gminy kierowane były również oferty innych podmiotów zainteresowanych wydzierżawieniem fortu nr 44 „Tonie”. W związku z powyższym planowane jest wydzierżawienie nieruchomości w drodze przetargu. Natomiast na zewnętrznej części obszaru planowane jest utworzenie terenu zielonego – dodaje ZBK.

Prezes Cobi mówi, że firma dostała już ofertę zakupu jednego z krakowskich fortów należącego do prywatnego właściciela. Oferta jednak została odrzucona. – Prowadzimy rozmowy w sprawie innych lokalizacji w innych województwach oraz w Czechach, choć z zaciekawieniem będziemy śledzić dalszy los zabytkowych fortów Twierdzy Kraków – mówi.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus