Wyburzenia przy Błękitku. Deweloper postawi tam hotel?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sąsiedztwie Błękitka trwa rozbiórka budynku handlowo-usługowego, który według pozwolenia budowlanego z ubiegłego roku ma zostać zastąpiony hotelem. Nieruchomość przeszła jednak w ręce nowego inwestora. Czy budowa hotelu dojdzie ostatecznie do skutku?

Budynek zlokalizowany przy alei Pokoju 1a jest obecnie rozbierany. Jego właścicielem była grupa Echo Investment, jednakże w 2020 roku nieruchomość została sprzedana. – Potwierdzam, działka została sprzedana pod koniec zeszłego roku i nie należy już do Grupy Echo Investment – przyznaje rzeczniczka dewelopera Weronika Ukleja.

Nie znamy tożsamości nowego inwestora bowiem publiczne dokumenty, jak i tablica informacyjna inwestycji nadal wskazują na grupę Echo.

Koniec z hotelami?

W 2020 roku na wniosek jednej ze spółek grupy Echo (Projekt 18), wydano pozwolenie na budowę budynku usługowo-hotelowego wraz z garażem podziemnym, zagospodarowaniem terenu oraz budową dojścia pieszego od strony al. Pokoju.

Na razie na działce o powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych rozciągającej się od ul. Grzegórzeckiej do al. Pokoju trwa rozbiórka istniejącego budynku, w którym rezydowała firma Lobos (obecnie mająca swoją siedzibę w nowym biurowcu w Czyżynach).

Jeszcze przed sprzedażą nieruchomości przez grupę Echo innemu podmiotowi, inwestycja ta znalazła się w raporcie kwartalnym grupy, jako "projekt na wczesnym etapie przygotowania". Potencjał obiektu, który w przyszłości miałby zastąpić obecnie wyburzany budynek, wyceniono na 18,5 tys. mkw. powierzchni wynajmu. Echo działkę sprzedało w czwartym kwartale 2020 roku i wydaje się, że deweloper jest coraz mniej zainteresowany hotelami. W tym samym raporcie grupy niewiele miejsca poświęcono obiektom hotelowym.

– Od 2016 roku Echo Investment zmieniło model biznesowy na lżejszy i bardziej efektywny kosztowo, co wpłynęło korzystnie na rentowność. Pracujemy nieprzerwanie nad rozwojem biznesu mieszkaniowego, by jeszcze wzmocnić naszą pozycję rynkową, poprawić rentowność i odporność na zmienne warunki rynkowe. Jesteśmy przekonani, że nasza główna przewaga konkurencyjna to kompetencje w różnych sektorach rynku nieruchomości: mieszkań na sprzedaż oraz na wynajem, biur – w tym biur elastycznych, powierzchni handlowo-rozrywkowych czy hoteli – napisał w liście do akcjonariuszy Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Wieżowiec w pobliżu Błękitka?

Nie znamy szczegółów pozwolenia budowlanego dotyczącego nowej inwestycji w pobliżu błękitnego biurowca, jednak wiele lat temu firma Lobos dążąc do sprzedaży tego terenu, podzieliła się dokumentem zawierającym decyzję o możliwych warunkach zabudowy dla tej nieruchomości.

Koncepcja zagospodarowania tego terenu na podstawie decyzji WZiZT przewidywała powstanie 9-piętrowego budynku biurowego bądź hotelowego wraz z garażem podziemnym oraz lokalami handlowo-usługowymi na parterze obiektu. Lobos w przedstawionej koncepcji zabudowy zaproponował 1800 stanowisk pracy w biurowcu lub 414 pokoi hotelowych.

wizualizacja/Lobos
wizualizacja/Lobos

Przypomnijmy, że na sąsiedniej działce Skanska przygotowuje się do budowy biurowców. Deweloper zamierza tam wybudować trzy budynki o wysokości kilkudziesięciu metrów i powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 50 tys. mkw.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus