Wynajem w Krakowie droższy o połowę niż dwa lata temu

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

3,1 tys. złotych – tyle w lipcu tego roku wyniosła średnia stawka za wynajem mieszkania w Krakowie. Dwa lata temu kwota była o połowę niższa – wynika z analizy portalu otodom.pl.

Dynamicznie zmieniająca się na sytuacja geopolityczna w naszym regionie determinuje m.in. ceny wynajmu mieszkań. W trakcie pandemii ten sektor rynku prawie zamarł. Po wybuchu wojny na Ukrainie liczba mieszkań drastycznie zmalała, co znacząco wpłynęło na ceny za wynajem.

W lipcu 2021 roku wolnych mieszkań było 8,5 tysiąca (przed pandemią i na samym jej początku ok. 6 tysięcy). Taka dostępność była spowodowana pandemicznymi warunkami i brakiem studentów, którzy w trakcie nauki, wynajmują mieszkania w Krakowie. Początek 2022 roku przyniósł ogromną liczbę Ukraińców uciekających przed wojną, którzy szukali w naszym kraju schronienia, dlatego liczba lokali drastycznie spadła.

Eksperci z otodom.pl wskazują, że obecnie oferta powoli się odbudowuje i w naszym mieście do wynajęcia jest ponad 5 tys. mieszkań, czyli o blisko połowę więcej niż w 2022 roku. Średnia cena w stosunku do lipca 2022 wzrosła o 11 procent.

Składowa podwyżki

Eksperci z otodom.pl wskazują, że nie tylko podaż wpłynęła na ceny, ale niespotykany od lat wzrost inflacji.

– Wraz z nią wzrosły też koszty administracyjne czy eksploatacyjne. Podwyżki te, w warunkach ograniczonej podaży, wynajmujący w znacznym stopniu przerzucili na najemców. Dynamika wzrostu cen wyhamowała na początku tego roku wraz ze wzrostem liczby ofert – informują. Zastrzegają jednak, że szczyt sezonu jeszcze przed nami. Rok akademicki zaczyna się bowiem w październiku.

Co się najlepiej sprzedaje?

Według danych portalu największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania od 40 do 60 mkw., konkretnie te dwupokojowe. Za tego typu lokal trzeba było zapłacić średnio 3 tys. złotych, są one również najbardziej dostępne (44 proc. z całej oferty). Za większe mieszkania od 60 do 90 mkw. średnia cena wynosiła 4,1 tys. złotych. Za największe lokale trzeba było zapłacić blisko 6 tys. złotych.

Wiadomo jest również to, że cenę determinuje lokalizacja mieszkania. Niezmiennie najdrożej jest na Starym Mieście i Zwierzyńcu (tu średnie ceny przekraczają 3,7 tys. zł), poza średnią krakowską wybijają się również Grzegórzki (ok. 3,2 tys. zł). Najtaniej można znaleźć lokale w dzielnicach: Bieżanów-Prokocim, Bronowice i Mistrzejowice (średnia to ok. 2,5 tys. złotych).