Z kilkuset do kilku tysięcy. Ukraińskich firm w Krakowie wciąż przybywa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Budownictwo, beauty, informatyka i komunikacja – w takich branżach najczęściej działają w Krakowie przedsiębiorcy z Ukrainy. Od wybuchu wojny ich liczba rośnie wręcz lawinowo.

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie do Krakowa sprowadza się coraz więcej obywateli tego kraju, a jednym z większych wyzwań jest ich aktywizacja zawodowa. Różnego rodzaju organizacje starają się wyjść temu wyzwaniu naprzeciw, podobnie jak krakowski magistrat, który Ukraińców próbuje wspierać na różne sposoby. Jak podają urzędnicy, jedną z takich form wsparcia są m.in. działania Punktu Obsługi Przedsiębiorcy, w którym funkcjonuje specjalne stanowisko doradcze ds. cudzoziemców, a konsultant mówi tak po polsku, jak i po angielsku oraz właśnie ukraińsku. W języku ukraińskim jest też obsługiwany LiveCzat w ramach działającego od 2018 r. Wirtualnego Urzędnika, po ukraińsku prowadzone też były specjalne prezentacje i szkolenia, przygotowano też ukraińskie materiały instruktażowe zachęcające do zakładania w Krakowie firm i skorzystania z usług POP.

Lawinowy wzrost

Czy to przynosi skutki? Zapytaliśmy w krakowskim magistracie jak dużo jak obecnie firm prowadzonych przez Ukraińców w Krakowie i jak ta liczba zmieniała się od wybuchu wojny. Jak się okazuje, wzrost jest bardzo duży – o ile na dzień 22 marca 2022 r. liczba zarejestrowanych przedsiębiorców z Ukrainy w Krakowie wynosiła 826 (z czego 614 było aktywnych), o tyle na początku roku 2023 było to już 1993 (z czego 1405 aktywnych), a na dzień 24 września tego roku aż 3220 (2675 aktywnych, 507 zawieszonych, 14 w formie spółki cywilnej).

To zdecydowana większość firm prowadzonych w Krakowie przez cudzoziemców. Jak bowiem podają urzędnicy, według danych udostępnianych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na dzień 30.07.2024 r. aktywnych było aż 2577 firm prowadzonych w Krakowie przez obywateli Ukrainy, a przy tym przez cudzoziemców z innych krajów zaledwie (łącznie) 672. Jednocześnie tylko w okresie od 1 stycznia do 30 lipca tego roku w Krakowie cudzoziemcy otworzyli 730 jednoosobowych działalności gospodarczych, przy czym aż 606 z nich założonych zostało właśnie przez obywateli Ukrainy (w roku 2023 na 1073 zarejestrowane przez obcokrajowców firmy ponad 900 założyli Ukraińcy).

Ukraińcy zdecydowanie dominują też w grupie obcokrajowców obsłużonych przez krakowskie Centrum Wielokulturowe – w 2023 r. i pierwszym półroczu tego roku stanowili bowiem aż 80 procent wszystkich obsłużonych tam cudzoziemców. Pozostali to przede wszystkim cudzoziemcy hiszpańskojęzyczni, jak podaje magistrat z Ameryki Łacińskiej.

Beauty i informatyka

Czym w Krakowie zajmują się ukraińscy przedsiębiorcy? – Najczęściej działają w branżach takich jak  budownictwo, beauty, informatyka i komunikacja – przekazuje nam Wojciech Łaptaś, zastępca dyrektora Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji w krakowskim urzędzie miasta. I dodaje: – Mężczyźni częściej zakładają firmy w budownictwie, transporcie i produkcji, podczas gdy kobiety preferują usługi kosmetyczne, handel czy administrację.

Jak przy tym podkreśla, Ukraińcy zakładając firmy w Krakowie „przyczyniają się do wzrostu gospodarczego naszego miasta i kraju, uzupełniając tym braki kadrowe w wielu sektorach”. – Dla wielu z nich prowadzenie własnej firmy jest atrakcyjną alternatywą dla pracy na etacie – zaznacza, dodając, że skierowana przez jego wydział pomoc skierowana do cudzoziemców „z całą pewnością ma wpływ na rozwój przedsiębiorczości i większe zainteresowanie otwieraniem działalności gospodarczej w Krakowie”.