Zbiornik retencyjny przekształcony na przestrzeń wypoczynkową [ZDJĘCIA]

fot. Agata Siubijak/LoveKrakow.pl

W ostatni dzień maja oficjalnie została otwarta przestrzeń wypoczynkowa w pobliżu centrum handlowego Bonarka. Miejsce to jest otwarte zarówno dla pracowników sąsiednich biurowców i galerii handlowej, ale również dla mieszkańców.

– Zbiornik retencyjny, magazynujący wodę deszczową z dachów budynków biurowych, jak i części centrum handlowego, powstał już w 2008 roku. Po pewnym czasie zbiornik uległ jednak degeneracji, dlatego powstał pomysł, żeby go przywrócić już nie tylko w funkcji retencyjnej, ale i rekreacyjnej, tak żeby pracownicy centrum handlowego i biurowców mogli tutaj przyjść i odpocząć w wolnym czasie – mówił nam Robert Kowalski, dyrektor techniczny firmy TriGranit, nadzorującej realizację inwestycji.

Koncepcja na zagospodarowanie tego terenu powstała dawno temu i wielokrotnie była uzgadniania z pracownikami biurowców, dla których w pierwszej kolejności utworzono tę bazę wypoczynkową – wyjaśniał Robert Kowalski. – Jest tutaj scena, która umożliwia organizację eventów firmowych. Na co drugiej ławce zamontowno ładowarki USB oraz działa tutaj bezpłatna sieć wi-fi – dodał. Koszt inwestycji wyniósł 1 mln 750 tys. zł.

„Patelnia” do poprawy

Betonowy plac przed kompleksem Bonarka for Business, potocznie określanym „patelnią”, ma zostać przeprojektowany. Przypomnijmy, że ta sama przestrzeń została nagrodzona w konkursie artURBANICA 2012.

– Będziemy pracowali nad placem wejściowym do kompleksu. Chcemy go uatrakcyjnić, uzupełnić o funkcje zielone. To miejsce zostało nagrodzone przeszło dekadę temu, ale oczekiwania się zmieniły. Mam nadzieję, że prace modernizacyjne rozpoczną się jeszcze w tym roku, tak żeby w kolejnym już ta przesztrzeń była gotowa – powiedział Robert Kowalski.

Czy więcej tego typu wypoczynkowych przestrzeni będzie powstawać w Krakowie? – Myślę, że tak. Zapotrzebowania na rynku biurowym cały czas się zmieniają. Pracownicy oczekują nie tylko godnego miejsca do pracy, ale i zapewnienia miejsca do spędzania wolnego czasu, przed i po pracy – przekonywał Kowalski.

Zielone biurowce

Kompleksy biurowe coraz częściej są projektowane w trosce o ekologię i zrównoważony rozwój. Nowoczesne biurowce są też dzisiaj regularnie poddawane certyfikacji BREEAM, której przedmiotem jest analiza i ocena budynków pod względem ich ekologiczności. W tę stronę również zmierza kompleks Bonarka for Business.

– Zainicjowaliśmy projekt B4B goes green, który ma na celu uczynienie naszego kompleksu jeszcze bardziej zrównoważonym i przyjaznym ekologicznie. Podejmujemy szereg aktywności, które pomogą nam obrać odpowiedni kierunek rozwoju w tym zakresie, jak np. obliczenie śladu węglowego, przeprowadzenie audytów bioróżnorodności, zużycia wody czy energii elektrycznej. Na podstawie tych danych chcemy implementować różne rozwiązania, jak np. bezwodne pisuary lub instalacje wykorzystujące wodę deszczową – mówił nam Marcin Machynia z firmy Ceres Management Services, zarządzającej kompleksem Bonarka for Business.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie