W 2024 roku ponad 2 tysiące pracowników zostało zwolnionych z 19 zakładów. W pierwszych dwóch miesiącach 2025 firmy wytypowały już blisko 500 osób.
Już pierwszy kwartał zeszłego roku zapowiadał ruchy na krakowskim rynku pracy. Nie na tyle znaczące, by mówić o kryzysie, ale też nie tak małe, by te informacje nie wywołały ogólnego niepokoju. Pierwszy kwartał zamknął się informacją o zapowiedziach zwolnienia blisko nieco ponad 1,1 tys. osób, co było liczbą większą niż w całym 2023 roku.
Z informacji Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wynika, że ostatecznie 24 zakłady zapowiedziały zwolnienie nieco ponad 2,7 tys. osób, a ostatecznie z pracą na dotychczasowych warunkach (np. w jednym z przedsiębiorstw polegało to na przeniesieniu pracowników na inne kontrakty) pożegnało się 2087 osób z 19 firm.
Były to spółki wysoko wyspecjalizowane, jak choćby Aptive, o którym głośno było na początku zeszłego roku, a także firmy produkujące wyroby tytoniowe, te związane z budowlanką, księgowością, finansami (jeden z większych banków), oprogramowaniem czy też handlem detalicznym.
Nowy rok, nowe zwolnienia
Kraków wszedł w 2025 rok z bezrobociem na poziomie niezmiennie oscylującym wokół 2 procent i 11 tysiącami zarejestrowanych osób w urzędzie pracy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, w którym pracuje 248,7 tys. osób, wyniosło 10,4 tys. złotych.
Pierwsze dwa miesiące przyniosły jednak znów nie najlepsze wieści dla blisko 500 pracowników. – Do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w okresie od 1 stycznia 2025 roku do 25 lutego 2025 roku zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiło siedem zakładów pracy. Planowana liczba osób do zwolnienia: 468 – informuje Aneta Chanek, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych w GUP.
Chodzi o 72 osoby z firmy zajmującej się hazardem, 32 zajmujące się doradztwem w zakresie informatyki, 149 pracowników z firmy związanej z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w dziedzinie biotechnologii, 139 zatrudnionych w firmie z branży rachunkowo-księgowej, 69 osób z firm z branż związanych z oprogramowaniem, a także 11 z wydawnictwa.