7 porad przy pisaniu CV

Dobre CV to jeden z istotnych elementów, które mogą ułatwić nam znalezienie wymarzonej pracy. Profesjonalny życiorys często okazuje się być biletem wstępu na rozmowę rekrutacyjną. Sprawdź, jak go napisać!

1.
Struktura

Uporządkuj treść CV – postaraj się zwięźle i konkretnie opisać swoje wykształcenie, doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia, a także zainteresowania. Zadbaj o to, aby tekst był czytelny. Rekruterzy, wybierając kandydata na dane stanowisko, porównują nadesłane aplikacje. Nieuporządkowana struktura dokumentu może stać się powodem odrzucenia Twojej kandydatury.

2.
Formatowanie

Tekst zamieszczony w CV powinien być uporządkowany nie tylko pod względem struktury. Bardzo ważne jest również jego właściwe sformatowanie. Chodzi m.in. o przenoszenie pojedynczych liter do kolejnych wersów, ujednolicenie czcionek i sposobu zapisywania dat itd. Nagromadzenie drobnych niedociągnięć może świadczyć o tym, że jesteś niedokładny.

3.
Szata graficzna

Tworząc życiorys, zadbaj również o stronę graficzną. Kolorystyka, ramki – wszystkie te elementy mają znaczenie. Aby nadać swojemu życiorysowi profesjonalny wygląd, możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl. Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane i dodać zdjęcie, by strona internetowa wygenerowała dokument w formacie DOC lub PDF.

4.
Profesjonalna fotografia

Ważnym elementem CV dla polskiego pracodawcy jest odpowiednio wykadrowane zdjęcie, na którym widnieje twarz i ewentualnie ramiona. Pozując do fotografii dołączanej do życiorysu, powinieneś mieć na sobie oficjalny strój. Ważny jest również wyraz twarzy. Lekki uśmiech sprawia, że wyglądamy pogodniej, lepiej. Uśmiechnij się delikatnie, gdy fotograf będzie naciskał spust migawki.

5.
Treść CV dostosowana do wymagań pracodawcy

Dokładnie przeczytaj ogłoszenie i staraj się eksponować w życiorysie treści, które mogą mieć największe znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Pokaż, że posiadasz kwalifikacje i doświadczenie niezbędne na określonym stanowisku. Możesz to zrobić, np. zmieniając kolejność informacji. Modyfikowanie CV wymaga wysiłku, ale pomaga budować korzystny wizerunek w oczach potencjalnego pracodawcy.

6.
Podsumowanie zawodowe

Umieszczenie podsumowania zawodowego w CV to skuteczny sposób, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Napisz krótko, kim jesteś, jakie masz doświadczenie, co osiągnąłeś i jakie cele zamierzasz osiągnąć w życiu zawodowym. Warto umieścić podsumowanie w widocznym miejscu – najlepiej na początku dokumentu.

7.
Kwalifikacje, doświadczenie, zakres obowiązków i szczególne osiągnięcia

Informacje zawarte w podsumowaniu rozwija się w innych częściach CV. Charakterystyka dotychczas pełnionych obowiązków i największe zawodowe sukcesy - to kluczowe treści, jakie powinny znaleźć się w życiorysie. Możesz wspomnieć również o swoich zainteresowaniach, pokazując, że rozwijasz się także w sferach innych niż praca. Wybór konkretnych pasji świadczy o cechach charakteru. Dzięki dodatkowym danym potencjalny pracodawca może lepiej Cię poznać.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up