70 mln zł na rozwój pracowników

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

70 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego zostanie przeznaczonych na Małopolskie Bony Rozwojowe. Dzięki nim przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z dofinansowania na szkolenia dla zatrudnionych. Do 2020 roku wsparciem może zostać objętych ponad 13,5 tysiąca pracowników.

Małopolskie Bony Rozwojowe to dotacje, które mogą zostać wykorzystane na studia podyplomowe, szkolenia, e-learning czy egzaminy. Firmy mogą liczyć na dofinansowanie od 5 do 100 tysięcy złotych. O wysokości wsparcia decydować będzie wielkość przedsiębiorstwa i liczba pracowników. Jedna firma może otrzymać maksymalnie 160 bonów rozwojowych. Jeden bon to równowartość 45 złotych.

Poziom dofinasowania nie będzie mógł przekroczyć jednak 50% kosztów usługi. Sytuacja inaczej wygląda w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia, niewykwalifikowanego personelu czy szybko rozwijających się przedsiębiorstw. Wówczas maksymalny poziom dofinansowania to 80%.

Zmiany na rynku pracy

Poziom bezrobocia jest obecnie na rekordowo niskim poziomie. Jak zwraca uwagę wicemarszałek Stanisław Sorys, rynek pracy rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny, więc trzeba na niego patrzeć przyszłościowo:

– Analizować, które branże będą dalej się rozwijać, a które będą przeżywać regres i odpowiednio kierować wsparcie. Największym wyzwaniem, z jakim będziemy musieli się zmierzyć, jest problem przebranżowienia się pracowników, a także ciągłego podnoszenia kwalifikacji. To właśnie z myślą o nich powstał projekt Małopolskie Bony Rozwojowe – tłumaczy.

Umowy z przedsiębiorstwami mają być zawierane maksymalnie do 10 dni roboczych od zamówienia bonów. – System informatyczny do obsługi bonów będzie zaprojektowany w taki sposób, że do niezbędnego minimum ogranicza konieczne formalności. Dobrą wiadomością jest też fakt, że większość z nich będzie mogła być załatwiona on-line – mówi Jan Pamuła, prezes zarządu MARR S.A.

Przedsiębiorstwa zainteresowane bonami mogą ubiegać się o nie od września.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up