Alimenty, kredyty i rachunki. W Małopolsce zalegamy z 4,66 mld zł

fot. pixabay.com

Biuro Informacji Kredytowej przyjrzało się bliżej zaległościom finansowym Polaków. Okazuje się, że Małopolska jest drugim najbardziej zadłużonym regionem w kraju.

W przeciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad 2 mld zł. Liczba dłużników wzrosła z 21,5 tys. do blisko 2,8 mln osób. Za tę kwotę dłużnicy mogliby kupić siedem dużych giełdowych spółek, w tym firmę obuwniczą CCC, odzieżową LPP, telekomy Play i Orange, a także producenta gier CD Projekt.

Małopolska w czołówce

Średnia wartość zaległego zobowiązania przypadająca w Małopolsce na jedną osobę, osiągnęła drugi, niechlubny wynik i wynosi przeszło 28 tys. zł. Ponad krakowskim regionem uplasowało się jedynie Mazowsze, w którym wartość wynosi ponad 36 tys. zł.

Jedna wartość jest niezmienna, ilość zadłużonych osób przypadających na 1000 mieszkańców. Porównując pierwszy kwartał tego roku z IV ubiegłego, liczba ta wynosi 59 osób. W całym kraju średnia wynosi 89 dłużników.

Pokaźna sumka

Jak szacują specjaliści i analitycy z BIG InfoMonitor, za niebagatelną sumę długu, który pod koniec marca wyniósł ponad 76 mld zł, dłużnicy mogliby pozwolić sobie na wykup kilku znaczących spółek na polskiej giełdzie.

– Lista nabiera rozmiarów nie tylko z powodu rosnącego problemu z wypłacalnością Polaków, ale również dlatego, że wierzyciele częściej sięgają po tego typu formę nacisku – tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

– Choć niepłacącym może się wydawać, że kwoty do zwrotu są niewysokie, to skala problemu sprawia, że łącznie na minusie pokazują się miliardy złotych, za które można byłoby już kupić jedną trzecią giełdowych spółek z prestiżowego indeksu WIG20 – dodaje.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest obecnie ponad 2,2 mln osób. Przypomnijmy, że od marca z rejestrem współpracuje również krakowski urząd miasta, który na bieżąco przekazuje informację o nierzetelnych mieszkańcach. W grudniu biegłego roku przeszło 35 tys. mieszkańców zalegało wobec miasta na kwotę ponad 798 tys. zł.

Rekordzista

Największy dług posiadał w Małopolsce 55-letni mężczyzna, który zalegał państwu z kwotą rzędu 17,9 mln zł. W skali kraju najwyższy wynik osiągnął 62-latek z Lubelszczyzny, którego dług wynosił przeszło 70 mln zł.

Najczęściej problem ze spłatą swoich zobowiązań mają osoby w przedziale wiekowym od 35 do 44 lat. Stanowią oni 25 proc. wszystkich dłużników i jest ich prawie 707 tys. Zadłużenie w tej grupie przekracza 22 mln zł.

Najpopularniejszym powodem, przez który Polakom kumulują się ich długi, są m. in. alimenty, windykacje i kredyty mieszkaniowe. To tutaj odnotowuje się najwyższy wzrost nieopłacanych w terminie zobowiązań.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up