Alior Bank zwolni do 2400 pracowników. Spokojnie w krakowskim IT

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Znane są szczegóły negocjacji Alior Banku z przedstawicielami Związków Zawodowych dotyczące grupowych zwolnień. Wiadomo, że w przyszłym roku pracę straci maksymalnie 2400 pracowników w całej Polsce. Zwolnienia nie obejmą pracowników krakowskiego centrum IT, które jest głównym centrum firmy. Pozostali mogą liczyć na odprawy, odszkodowania i pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy.

Przypomnijmy, 4 listopada Alior Bank oficjalnie połączył się częścią Banku BPH. W związku z tym firma zaplanowała „optymalizację struktury organizacyjnej”. Pojawiły się informacje, że pracę do końca przyszłego roku może stracić nawet 2600 osób. Cały czas nie było wiadomo, ilu pracowników z krakowskich oddziałów może zostać bez zatrudnienia. Szczegółowe ustalenia miały być przedstawione po konsultacjach ze Związkami Zawodowymi, które rozpoczęły się 25 listopada i miały trwać 20 dni.

– Po tym terminie zostanie podpisane porozumienie lub pracodawca wyda regulamin, opisujący skalę, zasady i kryteria zwolnień. Wówczas będziemy mogli też przedstawić założenia dotyczące planowanych zmian, w tym dotyczących ewentualnie pracowników z Krakowa – mówił wówczas Julian Krzyżanowski, rzecznik prasowy Alior Banku.

Bezpieczni w IT

Znamy już szczegóły negocjacji. Zwolnienia grupowe przeprowadzone zostaną w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku i obejmą maksymalnie 2400 etatów. Jak informuje Julian Krzyżanowski, proces decyzji personalnych będzie odbywał się w trakcie całego procesu zwolnień grupowych, więc jest zbyt wcześnie, by przekazywać finalne informacje dotyczące skali zwolnień w poszczególnych miastach. Z informacji udzielonych przez rzecznika Alior Banku wynika jednak, że znaczna część krakowskich pracowników może być spokojna o pracę.

– Warto zaznaczyć, że z procesu będzie wyłączony obszar IT jako kluczowy dla realizacji strategii Banku. Nasze główne centrum IT znajduje się w Krakowie. Bank przewidział także pakiety relokacyjne, czyli związane ze zmianą miejsca świadczenia pracy – tłumaczy Krzyżanowski.

W trakcie negocjacji z przedstawicielami związków ustalono, że zwalniani pracownicy otrzymają odprawy ustawowe oraz dodatkowe odszkodowanie z tytułu rozwiązania stosunku pracy w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia.

–  Oferowane przez Alior Bank odprawy są jednymi z najlepszych w branży bankowej. Umożliwią one pracownikom biorącym udział w procesie zwolnień grupowych odnalezienie się na nowo na rynku pracy. Ponadto porozumienie zawiera zapisy, które zabezpieczają interes grupy pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej bądź rodzinnej, a także pracowników po 50-tym roku życia. Bank umożliwia również kontynuację pakietu medycznego na preferencyjnych warunkach – mówi rzecznik Alior Bank.

Ze strony Związków Zawodowych porozumienie podpisały wszystkie związki funkcjonujące w Alior Banku, w tym Organizacja Międzyzakładowa Pracowników Bankowości i Usług Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego „Konfederacja Pracy” z siedzibą w Krakowie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up