Banknot 500 złotych już w obiegu. Jak nie dać się oszukać?

fot. NBP

Od piątku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu banknot o nominalne 500 złotych z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Wyprodukowano 50 milionów sztuk, czyli dwa razy mniej niż najmniej licznych dwudziestozłotówek. Przekazujemy informacje, jak sprawdzić czy banknot, który posiadamy, jest oryginalny.

Banknot o nominalne 500 złotych jest kolejnym banknotem z serii „Władcy polscy”. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych nominałów, jego autorem jest Andrzej Heidrich. Same prace trwały dwa lata. Wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzi z jego medalu koronacyjnego. Oprócz postaci króla skierowanego w stronę herbu rodu Sobieskich, nazywanego Janiną, widzimy też szyszak husarski. Z tyłu znajdują się orzeł w koronie i pałac wilanowski.

Wprowadzenie banknotu o nominalne 500 złotych jest podyktowane obserwacjami Narodowego Banku Polskiego, który w ostatnich latach dostrzega wzrost obrotu gotówkowego i większe zainteresowanie banknotami o wysokich nominałach wśród społeczeństwa. Zakłada się, że ułatwi on rozliczanie gotówkowe oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza. Istotne będzie również wygodniejsze gromadzenie zapasu banknotowego przez NBP.  W pierwszych latach obiegu nie będzie on zbyt często spotykany, ponieważ ma pomóc w gromadzeniu zapasu strategicznego.

Jak nie dać się oszukać?

Podobnie jak w przypadku niższych nominałów, z czasem w obiegu mogą pojawić się również fałszywki. Narodowy Bank Polski przestrzega, aby zawsze sprawdzać kilka zabezpieczeń. W przypadku wątpliwości należy porównać go z innym banknotem, co do którego jesteśmy pewni autentyczności. Należy zachować szczególną ostrożność, gdy banknot jest uszkodzony.

Pieniądz można sprawdzić dotykiem, patrząc na niego pod światło lub pod kątem. Na froncie w dotyku wyczuwalny jest portret władcy, napis „Narodowy Bank Polski”, godło Rzeczpospolitej Polskiej, cyfrowe oznaczenie nominału, oznaczenie dla osób niewidomych i napis „Warszawa” wraz z datą emisji i podpisami. Z tyłu: główny element szaty graficznej, napis „Narodowy Bank Polski”, słowne i cyfrowe oznaczenie nominału, klauzula prawna i pas na dole banknotu.

Patrząc na banknot pod światłem zauważymy nitkę zabezpieczającą z oznaczeniem nominału skrótem „zł”. Obserwując go pod kątem, widoczny jest szyszak husarski, który zmienia barwę z zielonej na niebieską, a wzór linii sprawia wrażenie ruchomego.

„Jan III Sobieski” wyróżnia się też płynną zmianą barwy z zielonej na niebieską oraz płynnym przeplataniem się dwóch wstęg. Na odwrocie znajduje się też ornament zrobiony farbą opalizującą w kolorze złotym. To samo rozwiązanie zastosowano w przeszłości przy tworzeniu banknotu dwustuzłotowego.

Jest bezpieczniej

W ubiegłym roku odnotowano 4,6 sztuk fałszywych banknotów na milion. Czy wprowadzenie nowego banknotu jest bezpieczne? – Liczba fałszerstw znaków pieniężnych zmniejsza się, a banknoty wprowadzane do obiegu przez NBP mają nowoczesne i zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, które dorównują najwyższym światowym standardom – zapewnia Narodowy Bank Polski.

Nowy banknot 500 zł stanowi obecnie równowartość około 113 euro, a jego siłę nabywczą można porównać z banknotem 200 euro w strefie euro. Banknot 200 zł pod względem siły nabywczej był najniższym wśród najwyższych nominałów stosowanych w krajach Unii Europejskiej. Nowy nominał od piątku można otrzymać w kasach oddziałów okręgowych NBP.

News will be here