BP chce przejąć Arge. UOKiK bada rynek

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Paliwowy gigant przed wakacjami poinformował, że chce przejąć dwie krakowskie spółki: Arge i Arge Nieruchomości. Przedsięwzięciu przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.  – W tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku – czytamy w komunikacie UOKiK-u.

Umowa, która została podpisana między przedsiębiorstwami, zakłada przejęcie 18 stacji paliw i terenów należących do spółki Arge Nieruchomości. Jest to między innymi działka w sąsiedztwie CH Bonarka. To tam firma planowała zbudowanie outletu i kolejnej stacji paliw. Na razie bliżej jest do realizacji tego drugiego przedsięwzięcia.

Przejęcie przez BP Arge spowoduje, że firma sprzeda część swoich stacji międzynarodowemu przedsiębiorstwu. Pozostałe zostaną wydzierżawione. BP informuje, że pracownicy zatrudnieni przez krakowskiego pracodawcę otrzymają oferty kontynuacji pracy. Firma paliwowa planuje również zwiększyć zatrudnienie.

UOKiK sprawdza

Aby doszło do przejęcia, potrzebna jest zgoda prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Urząd przypomina, że „działalność obu przedsiębiorców pokrywa się na wielu lokalnych rynkach sprzedaży paliw na stacjach”.

– W tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez BP we wniosku o zgodę na transakcje. Oprócz udziałów przedsiębiorców niezbędne jest również określenie, na jakim obszarze poszczególne stacje rywalizują ze sobą – głosi komunikat UOKiK.

Arge posiada w Krakowie 9 stacji, kolejne 11 znajduje się w Małopolsce i na Śląsku. BP jest obecna na polskim rynku od 25 lat. W całym kraju ma blisko 540 punktów sprzedaży paliwa.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up