Ceny mieszkań nieadekwatne do krakowskich zarobków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwa lub trzy pokoje na około 50 mkw. powierzchni – to mieszkania, które cieszą się największą popularnością ze strony klientów. Głównym czynnikiem wpływającym na wybór są oczywiście możliwości finansowe nabywcy. Kiedy porównamy średnie zarobki do cen mieszkań, okaże się, że w najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy Krakowa i Warszawy.

W ubiegłym roku przeciętne sprzedane mieszkanie kosztowało 249 tysięcy złotych i miało 54 mkw. powierzchni. Według danych Narodowego Banku Polskiego z drugiego kwartału tego roku nadal największą popularnością cieszą się lokale od 40,1 mkw. do 60 mkw.

– Takie „M” od kwietnia do czerwca bieżącego roku stanowiły około 53% lokali na rynku pierwotnym i 44% na rynku wtórnym, wszystkich sprzedanych lokali. W innych krajowych metropoliach mieszkania liczące sobie 40 mkw. – 60 mkw. również są najczęstszym przedmiotem obrotu rynkowego – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu Rynek Pierwotny.pl.

Kawalerki w dużych miastach

W dużych miastach łatwiej niż w innych miejscowościach znajdują się klienci na kawalerki, gdzie sprzedają się dwa na trzy tego typu mieszkania. – To oznacza, że większość tego typu lokali znalazła nabywców w zaledwie 16 miastach. Na ich terenie sprzedano też ponad połowę wszystkich mieszkań dwupokojowych. W efekcie tam wciąż prym wiodą mieszkania dwupokojowe, choć ich przewaga nad trzypokojowymi lokalami jest marginalna – ocenia Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Patrząc na wszystkie mieszkania, najwięcej sprzedano lokali dwupokojowych – 38,4% i trzypokojowych 38,1%. 15,5% to lokale posiadające od czterech pokoi, natomiast co 12 sprzedana nieruchomość to kawalerka.

Drogi Kraków i Warszawa

Z czego to wynika? – W przypadku liczby pokoi mamy do czynienia z rynkową dominacją M2 i M3. Jest to pochodna preferencji dotyczących metrażu mieszkań oraz ograniczeń finansowych, z jakimi muszą się zmagać kupujący. Warto pamiętać, że Kraków, podobnie jak Warszawa, jest metropolią z najmniej korzystną relacją wynagrodzeń do kosztów zakupu mieszkania – tłumaczy Andrzej Prajsnar.

Przeciętne wynagrodzenie w Krakowie wynosi obecnie 3537 złotych netto. Przy średniej cenie 6311 złotych za mkw. pozwala to na zakup 0,56 mkw. mieszkania. 0,55 mkw. mieszkania za średnią pensję możemy kupić w Warszawie. Najbardziej korzystny wynik zanotowano w Katowicach, gdzie jest to już 0,84 mkw.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up