Czy w przyszłości będą nas leczyć roboty?

fot. pixabay

Technologie cyfrowe mają obecnie kluczowy wpływ na życie i zdrowie każdego człowieka – jak zatem ten rynek będzie wyglądał za kilka albo kilkanaście lat? Te i inne zagadnienia poruszali eksperci z branży medycznej i technologicznej podczas konferencji Health&Lifestyle, która w poniedziałek 15 października otwarła 4. edycję krakowskiego festiwalu startupów #startKRKup.

Mobilne KTG dla kobiet w ciąży, opaski monitorujące upadki seniorów czy dieta, której filarem jest analiza materiału genetycznego - to nie scenariusz filmu science-fiction, tylko prawdziwe urządzenia, które już teraz ratują życie wielu ludziom albo znacząco podnoszą jego jakość. Konferencja Health&Lifestyle połączyła osoby pracujące nad takimi rozwiązaniami z przedstawicielami biznesu, inwestorami i entuzjastami nowych technologii. To właśnie dzięki 170-ciu zgromadzonym uczestnikom krakowskie muzeum “Manggha”  zamieniło się w centrum medycznych innowacji, które już niebawem na dobre zrewolucjonizują nasze życie zwłaszcza w obszarach zdrowia, sportu czy odżywiania się.

Z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie technologiami wpływającymi na nasz styl życia. Zamiast iść na zakupy, dostajemy kurierem paczkę z odmierzonymi produktami i przepisem na kolację dla 2 osób. Możemy już zbadać jakość snu dzięki specjalnym urządzeniom, które czuwają również nad innymi funkcjami życiowymi. Co ciekawe, nie tylko młodzi ludzie korzystają z tych rozwiązań – istnieje wiele produktów i usług dedykowanych i wykorzystywanych np. przez seniorów czy małe dzieci - mówi Justyna Uman-Ntuk, pomysłodawca konferencji.

E-wolucja czy rewolucja?

Wydarzenie obfitowało w prelekcje wygłaszane przez największych ekspertów działających na co dzień w branży naukowej, biznesowej i technologicznej. Podczas kilku bloków tematycznych, uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się bliżej prognozowanym trendom rynkowym, poznać źródła i techniki zdobywania solidnych naukowych danych, dowiedzieć się, jak wykorzystać Internet do promocji swojego rozwiązania, posłuchać prawdziwych historii o trudach wchodzenia na globalny rynek czy uzyskać specjalistyczną wiedzę na temat procesu certyfikowania, zabezpieczeń prawnych oraz pozyskiwania inwestorów.

Najwięcej emocji wzbudził oczywiście temat sztucznej inteligencji i jej kluczowej roli w projektowaniu rozwiązań w obszarze zdrowia. Mimo że w nadchodzących latach zaawansowane technologie szturmem podbiją branżę medyczną, to kwestia automatyzacji wciąż jest wyzwalaczem niezwykle owocnych dyskusji na temat istoty relacji pomiędzy człowiekiem a technologią - dodaje Justyna Uman-Ntuk.

Mocny początek #startKRKup

Już pierwszy dzień festiwalu pokazał, że celem Krakowskiego Tygodnia Startupów  jest nie tylko promocja istniejących rozwiązań, ale przede wszystkim łączenie ludzi z różnych środowisk i wymiana doświadczeń.

Tuż po konferencji Health&Lifestyle odbyły się jeszcze dwa wydarzenia - Kraków Enterprise Mondays oraz “Zakończ swój projekt sukcesem!” będący pierwszą odsłoną cyklu JUPI (Jesiennego Uniwersytetu Przedsiębiorczości i Innowacji). Podczas obu eventów uczestnicy zgłębiali tajniki zakładania własnego biznesu oraz zarządzania projektami w różnych branżach, a to wszystko w obecności doświadczonych przedsiębiorców, którzy w trakcie wystąpień chętnie dzielili się ze zgromadzonymi swoją praktyczną wiedzą.

Informacje o #startKRKup

Krakowski Tydzień Startupów to największe, lokalne wydarzenie na styku innowacji, biznesu i kreatywności, za którego powstaniem i koordynacją stoi Urząd Miasta Kraków. Tegoroczna, 4. edycja wydarzenia potrwa od 15 do 21 października, a jej celem jest integracja społeczności startupowej oraz wykorzystanie potencjału jej różnorodności.

Głównym partnerem i współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Kraków.

Organizatorami poszczególnych wydarzeń są w tym roku: Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości „Activus Promptus”, Stowarzyszenie Geek Week Fest, Stowarzyszenie B1, Fundacja Inicjatyw Gospodarczych, Analitycznych i Technologicznych, Fundacja Wspierająca OMGKRK, Fundacja Kraków Miastem Startupów, Małopolskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców.

Wszystkie szczegóły wraz z harmonogramem wydarzenia i tematami prelekcji/szkoleń/paneli znajdują na profilu facebook: https://www.facebook.com/events/2196730387229521/

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up