Czym jest bagaż rejestrowany i co trzeba o nim wiedzieć?

Bagaż rejestrowany, po przejściu odprawy na lotnisku, umieszczany jest w luku bagażowym samolotu. Może być dodatkowo płatny, jednak umożliwia przewiezienie dwa razy więcej rzeczy niż w walizce kabinowej, dlatego jest zwykle niezbędny, gdy planuje się długą podróż.

Latanie samolotem to szybki i komfortowy sposób podróżowania. Przed lotem, aby uniknąć stresowych sytuacji na lotnisku, należy dokładnie zapoznać się z wymogami dotyczącymi pakowania bagażu. Linie lotnicze mają swój regulamin przewozu pasażerów i bagażu, który jasno określa, jakie powinien on spełniać wymogi, aby bez problemu przeszedł odprawę i znalazł się na pokładzie maszyny.

Bagaż rejestrowany i podręczny

Bagaż podręczny to rzeczy, które można zabrać do samolotu i mieć przy sobie. Ten rodzaj ekwipunku nie wymaga umieszczania dodatkowych opłat. Szczegółowe informacje o tym, jaki powinien mieć wymiar, wagę oraz zawartość znajdują się na stronach przewoźników, są zebrane także tutaj: https://www.fru.pl/poradnik/bagaz-podreczny-i-rejestrowany. Z kolei za bagaż rejestrowany trzeba dodatkowo zapłacić. Walizka, po przejściu kontroli biletowo-bagażowej na lotnisku, umieszczana jest w luku bagażowym, a po wylądowaniu w miejscu docelowym zostaje wydana na taśmie transportującej. Bagaż można również nadać w specjalnym punkcie zrzutu, tzw. baggage drop-off point. Na walizkę zakłada się specjalną zawieszkę, której jedna z części ląduje w karcie pokładowej pasażera. Od tego momentu linie lotnicze przejmują odpowiedzialność za bagaż.

Walizka rejestrowana – idealne rozwiązanie na długą podróż

Walizka rejestrowana umożliwia zabranie ze sobą dwa razy więcej rzeczy, niż zmieściłoby się w bagażu podręcznym, dlatego to najlepsze rozwiązanie na dłuższą podróż. Dozwolony limit ilościowy oraz wagowy może nieco różnić się w poszczególnych liniach lotniczych. Planując podróż, należy zatem dokładnie prześledzić regulamin przewozu pasażerów i bagażu konkretnych linii, aby uniknąć nerwowych sytuacji na lotnisku podczas odprawy. Wymiar walizki często uzależniony jest od klasy rezerwacyjnej, trasy czy rodzaju połączenia. Dla większości linii lotniczych maksymalny wymiar rejestrowanego bagażu wynosi zwykle 158 cm i jest obliczany na podstawie sumy trzech krawędzi walizki, waga wynosi 20–32 kg, z kolei dozwolona ilość bagażu sięga zazwyczaj od 1 do 4 sztuk.

Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym?

Bagaż rejestrowany, podobnie jak podręczny, podlega ściśle określonym ograniczeniom. Jednak niezależnie od wyboru linii lotniczych każdego pasażera obowiązuje bezwzględny zakaz przewożenia w walizce rejestrowanej takich rzeczy jak: materiały wybuchowe i łatwopalne substancje (np. zapalniczka, alkohol powyżej 70%, pojemniki zawierające paliwo, sztuczne ognie, butle gazowe). Na pokładzie samolotu nie mogą znajdować się nawet atrapy wybuchowych urządzeń. Ponadto w bagażu nie można przewozić wszelkiego rodzaju substancji toksycznych i chemicznych, jak rozpuszczalniki, trutki na szczury, gaz łzawiący, farby.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up