Deweloper sprzedał działkę za 61 mln złotych

fot. msip.krakow.pl

Jedna ze spółek zależna od Lokum Deweloper sprzedała za 61 mln złotych działkę o powierzchni hektara z ważnym pozwoleniem na budowę.

Zapowiedzi sprzedaży nieruchomości przy ul. Walerego Sławka pojawiły się w lipcu 2023 roku. Firma poinformowała, że została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży między spółką Lokum 8 a kupującym.

Wysokość transakcji z grudnia zeszłego roku to 50 mln złotych plus VAT, co w sumie dało 61,5 mln złotych. – Pozwolenie na budowę przewiduje, iż na nieruchomości można wybudować 244 lokale mieszkalne i trzy lokale usługowe, o łącznej powierzchni użytkowej około 13 tys. mkw. – poinformowała spółka Lokum Deweloper.

Mowa o terenach naprzeciwko zajezdni Wola Duchacka. Pozwolenie na budowę zostało wydane jesienią 2021 roku. Zgodnie z dokumentem inwestor może tam postawić dwa bloki.

Wyniki dewelopera

Spółka notowana na GPW, która działa na rynku małopolskim i dolnośląskim, poinformowała, że w 2023 roku poprawiła wyniki sprzedażowe w porównaniu z 2022 rokiem.

W Krakowie firma zawarła 251 umów deweloperskich i przedwstępnych i przekazała 299 mieszkań swoim klientom. Wyższe wyniki zanotowano we Wrocławiu, kolejno: 455 umówi i 475 oddanych mieszkań.

– W minionym roku mieliśmy do czynienia z normalizacją na rynku mieszkaniowym. Sytuacja finansowa klientów i dostępność kredytów uległy znaczącej poprawie. Nic więc dziwnego, że obserwowaliśmy realizację wcześniej odłożonych potrzeb mieszkaniowych. W 2023 rok wkraczaliśmy z dużą ofertą gotowych mieszkań, wytworzonych jeszcze w niższych kosztach, dzięki czemu mogliśmy sprostać oczekiwaniom nabywców. Dziś zarówno oferta rynkowa, jak też i nasza, jest dużo szczuplejsza – informuje Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

– Przeszkodą do jej poszerzania są bardzo wysokie koszty działek i realizacji. Od kilku miesięcy obserwujemy jednak wzrost cen mieszkań i jeśli ten trend utrzyma swą dynamikę, to stworzy to szansę na odbudowanie oferty. Kluczem jest tu też sprawne procedowanie przez samorządy dokumentów planistycznych, uzgodnień drogowych i sieciowych, oraz wydawanie pozwoleń na budowę. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie wydaje się stosowanie specustawy mieszkaniowej, dzięki której odpowiedzialne samorządy w stosunkowo krótkim czasie mogą istotnie poprawiać sytuację mieszkaniową klientów na lokalnym rynku – stwierdza prezes Kuźniar.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
News will be here