Dłuższa praca i wyższa płaca

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejne bardzo dobre wiadomości na lokalnym rynku pracy. Pod koniec sierpnia stopa bezrobocia w Krakowie wyniosła jedynie 3,1%. W całym województwie bez pracy pozostawało 5,7% mieszkańców. Niskie bezrobocie wpływa też bezpośrednio na wysokość pensji mieszkańców. Jak informuje Work Service, wyższe pensje wynikają bezpośrednio z czasu, który spędzamy w pracy.

Według najnowszych danych zdecydowanie najlepsza sytuacja występuje w Krakowie, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,1%. Wojewódzki Urząd Pracy dysponował 2358 ofertami pracy w stolicy Małopolski. Bez trudu pracę powinni znaleźć także mieszkańcy z powiatu myślenickiego – stopa bezrobocia 3,8%, suskiego – 4,5%, Nowego Sącza – 4,5%, powiatu krakowskiego – 5,1% i bocheńskiego – 5,4%.

Tradycyjnie gorsze wyniki niż w całym województwie zanotowano we wschodniej części regionu. W powiecie dąbrowskim bez pracy pozostawało 12,1% zamieszkałych. W tatrzańskim było to 10,8%, chrzanowskim – 9,3%, nowosądeckim – 8,9% i limanowskim – również 8,9%.

Wyższe płace i dłuższa praca

Przynajmniej według danych Głównego Urzędu Statystycznego lepiej wyglądają też nasze płace. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4,492,63 zł i wzrosło w skali roku o 6,6%.

Dane Kantar Willward Brown dla Work Service pokazują, że Polacy pracują średnio 45 godzin tygodniowo, co czyni z nas jeden z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Czas pracy bezpośrednio przekłada się na rosnące wynagrodzenia, często właśnie z powodu nadgodzin. Najwięcej pracują ci, którzy zarabiają ponad 3999 złotych.

– Jest to związane między innymi ze sposobem rozliczania godzinowego, który występuje w wielu branżach w Polsce. Tam gdzie pojawia się możliwość wydłużania czasu pracy, wielu pracowników sięga po nadgodziny, aby zwiększyć swoje dochody. Z naszych badań wynika, że różnica między osobami o największych i najmniejszych dochodach wynosi osiem godzin tygodniowo, czyli jeden dzień roboczy – wyjaśnia Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service.

Zdecydowanie najwięcej czasu na pracę poświęcają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Pracują oni średnio 55 godzin w tygodniu, z czego aż 72% z nich więcej niż 40 godzin.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up