Dom jednorodzinny nie będzie miniblokiem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Duże zmiany czekają na deweloperów trudniących się budową domów. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo dom jednorodzinny nie będzie mógł być podzielony na więcej niż dwa mieszkania. Zmiana przepisów ma ograniczyć liczne nadużycia, w tym między innymi realizację nieruchomości wielorodzinnych w miejscach, gdzie nie zezwala na to plan miejscowy. Ustawa została już podpisana przez prezydenta.

Obecne przepisy, choć nie zezwalają na swobodne przekształcanie domów jednorodzinnych w minibloki wielorodzinne, to jasno tego nie zakazują. To tworzyło okazję do dużych nadużyć, w tym zmianę sposobu użytkowania budynku przy ominięciu nadzoru budowlanego. Obchodzenie prawa bezpośrednio wpływało na innych mieszkańców. Zabudowa wielorodzinna pojawiała się tam, gdzie nie zezwalał na to plan miejscowy. Oprócz chaotycznej zabudowy przyczyniało się to do dużego deficytu miejsc parkingowych w okolicy.

Ze względu na brak oficjalnych danych trudno określić, jak często deweloperzy dzielili budynki jednorodzinne na kilka mieszkań. – Można jednak przypuszczać, że nie były to jednostkowe przypadki, skoro całą sprawą zainteresowało się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa – uważa Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zmiany cen?

Jedno jest pewne, proponowane zmiany prawne mocno ograniczą nadużycia, których dopuszczali się niektórzy deweloperzy. Jak wpłyną na ceny nieruchomości? – Takie zmiany mogą negatywnie wpłynąć na ceny nowych apartamentów budowanych pod dużymi miastami albo na peryferiach metropolii. Wzrostu cen związanego z nowymi regulacjami nie powinni jednak odczuć nabywcy tańszych mieszkań deweloperskich np. typowych lokali o powierzchni 40 mkw. - 60 mkw. – tłumaczy ekspert.

Problemy mogą spotkać jednak tych deweloperów, którzy rozpoczęli swoje inwestycje i planowali podział budynku jednorodzinnego na mniejsze apartamenty. – Sytuacja wspomnianych inwestorów będzie zależała od tego, jakie przepisy przejściowe wprowadzi ministerstwo – podsumowuje Prajsnar.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up