Fotel w samochodzie to zaawansowana maszyna. Studenci AGH zobaczą to w szczegółach

fot. Materiały prasowe

Od 8 do 15 maja na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie będzie można zobaczyć Mobilną Prezentację Kongsberg Automotive. Dzięki tej interaktywnej wystawie studenci będą mogli poznać tajniki funkcjonowania i konstruowania systemów komfortu pasażera w najnowszych modelach aut.

Wystawa od kwietnia do czerwca odwiedzi politechniki i uczelnie techniczne w ośmiu miastach Polski. Wystartowała od pobytu na Politechnice Warszawskiej i do końca czerwca objedzie wydziały techniczne na następujących uczelniach: Politechnika Łódzka, UTH Radom, Politechnika Lubelska, AGH w Krakowie, Politechnika Śląska w Katowicach oraz w Gliwicach, jak również ATH Bielsko Biała.

Studenci zaskoczeni

– Gdy w zeszłym roku akademickim prowadziliśmy wykłady na uczelniach wyższych, zauważyliśmy, że dla wielu studentów zaskoczeniem były informacje o tym, jak wysokie technologie stosowane są dziś do konstruowania foteli samochodowych. Dawno przestały one być zwykłymi siedzeniami, obecnie to urządzenia, które w spersonalizowany sposób dbają o naszą wygodę i bezpieczeństwo – podkreśla Grzegorz Kasperczyk z NPI Kongsberg Automotive Pruszków.

– Przygotowaliśmy mobilną i interaktywną wystawę, tak by pokazywała proces tworzenia mat grzewczych i systemów masażu od podszewki. Zależy nam na tym, by studenci wiedzieli, jakie technologie są dostępne aktualnie i by wspólnie ze swoimi wykładowcami pracowali nad ich udoskonalaniem w przyszłości. Dziś nauka stawia na opracowanie inteligentnych rozwiązań wyposażenia aut, nowoczesne protokoły komunikacji pomiędzy elementami wyposażenia wnętrza a komputerem pokładowym oraz personalizację i zapamiętywanie ustawień dla danego pasażera – tłumaczy.

Razem z naukowcami

Mobilna prezentacja jest wynikiem współpracy Kongsberg Automotive z Radą Naukową złożoną z przedstawicieli kluczowych uczelni technicznych w Polsce. – Kadra akademicka stara się stale pracować nad programami nauczania oraz narzędziami prezentacyjnymi, które mogą pomóc studentom w zapoznaniu się z nowymi technologiami oraz ich praktycznym zastosowaniem. Mobilna Prezentacja Kongsberg Automotive pokazuje młodym inżynierom pracę systemów, z którymi mogą się spotkać podczas przyszłej pracy w branży motoryzacyjnej – komentuje dr inż. Andrzej Izworski, Prodziekan ds. Kształcenia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.

50 lat w branży

Kongsberg Automotive to norweski holding, działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu, które są montowane w większości pojazdów na świecie, takich marek jak: Volvo, BMW, Daimler, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Audi, Porche, Ferrari, GM, Renault, Citroen, Peugeot, FIAT, Toyota, Maserati czy Bentley. W Polsce Kongsberg Automotive działa już od 2000 roku w Pruszkowie i zatrudnia obecnie ponad 1200 pracowników.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up