Groszowe emerytury

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZUS wyliczył, że najniższa emerytura w Krakowie wynosi 37 groszy, a w Polsce 4 grosze. Świadczenie otrzymuje kobieta w województwie zachodniopomorskim, której staż pracy wynosił niewiele ponad miesiąc.

Najwyższa emerytura wypłacana przez krakowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi 12 760 zł. W Małopolsce przoduje oddział nowosądecki, który wypłaca ponad 15,5 tys. miesięcznie emerytowi, którzy przepracował 57 lat i skorzystał ze świadczenia po ukończeniu 80 roku życia. Według danych ZUS małopolscy emeryci otrzymują co miesiąc średnio 2,2 tys. zł emerytury.

Dłużej pracujemy, więcej dostaniemy

Jak wynika z danych ZUS, im dłużej pracujemy, tym więcej składek gromadzimy. – Na wysokość emerytury składa się kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę – tłumaczy Anna Szaniawska, rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce. – Wysokie świadczenia otrzymują osoby, które posiadają długi staż pracy, a na emeryturę zdecydowały się przejść wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

Tak jest w przypadku emerytki z województwa kujawsko-pomorskiego i emeryta z Lublina, którym ZUS wypłaca przeszło 22 tys. zł emerytury. Dlaczego? Ponieważ oboje przepracowali po 61 lat, a na emeryturę przeszli dopiero w wieku 80 lat.

Niecała złotówka miesięcznie

Najmniejsza emerytura, którą wypłaca krakowski oddział ZUS, wynosi 37 groszy. Jest to i tak więcej niż najniższe 23 gr wypłacane w Nowym Sączu dla kobiety, która przepracowała tylko pięć dni. Rekordzistką jest emerytka z północnej części Polski, która co miesiąc otrzymuje z ZUS 0,04 zł.

Anna Szaniawska zwraca uwagę na coraz większą ilość tych „groszowych emerytur”. – To konsekwencja wprowadzenia w 1999 r. reformy emerytalnej – komentuje Szaniawska. – W systemie zdefiniowanej składki wpłata zaledwie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać świadczenie emerytalne. Jego wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu – tłumaczy.

Bonusy

Głośno zapowiadane trzynaste emerytury trafiły już do krakowskich emerytów. Dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 700 tys. małopolskich emerytów. Jak podaje Anna Szaniawska, większość środków została rozdysponowana drogą elektroniczną, przelewem na konta bankowe, natomiast pozostałą część ZUS wypłacił za pośrednictwem operatora bankowego.

– Do wypłaty zostały jeszcze tylko jednorazowe świadczenia pieniężne dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne – podaje Szaniawska. Tłumaczy jednocześnie, że te osoby powinny otrzymać „trzynastki” 1 czerwca, natomiast z racji przypadającej na ten dzień soboty, zostaną one wypłacone do piątku 31 maja.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up