Inwestycyjne podsumowanie roku: osiedla, biurowce i kontrowersje

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Dobiega końca rok 2016, dlatego przypominamy Wam 10 najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń inwestycyjnych w Krakowie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Obok ogromnych projektów biurowych i mieszkaniowych nie zabrakło również kontrowersji.

1.Rozpoczęcie przebudowy „Szkieletora”

Wielu mieszkańców Krakowa informacje o rozpoczęciu modernizacji „Szkieletora” traktowało jak ponury żart. Zwłaszcza, że pierwsza koparka miała wjechać na placu budowy 1 kwietnia. Ostatecznie po wielu latach rozczarowań 30 marca plac budowy został przekazany wykonawcy. Modernizacja biurowca będzie polegała na przebudowie, nadbudowie i rozbudowie wieży oraz stworzeniu dwóch niższych budynków, które mają wytyczyć przyszły plac miejski zlokalizowany przy ulicy Lubomirskiego. Wokół niego skupione zostaną lokale usługowe. Ostatnio na „Szkieletorze” pojawiła się pierwsza z czterech planowanych płacht. Inwestor musi je powiesić, aby podczas usuwania betonu z dotychczasowej konstrukcji, nie kurzyło się w okolicy. Całość ma być gotowa w 2018 roku.

2.Przy rondzie Mogilskim wyrósł Axis

W 2016 roku miało miejsce oddanie do użytku dziewięciokondygnacyjnego biurowca Axix, o łącznej powierzchni 20 tysięcy mkw. Obiekt został wybrany przez firmę ABB na siedzibę największego centrum wchodzącego w skład nowo utworzonej globalnej sieci centrów usług wspólnych. W szczytowej fazie działalności pracować będzie w nim około dwóch tysięcy osób z branży finansów, systemów informatycznych czy osoby zarządzające zasobami ludzkimi. Koszt budowy biurowca to 37 milionów euro.

3.High Five – czyli pięć biurowców w centrum

Informacja o budowie pięciu biurowców na działkach przy ulicy Pawiej przez długi czas pozostawała tajemnicą, jednak w marcu deweloper zdradził, co powstanie tuż obok Galerii Krakowskiej. Do końca 2017 roku pomiędzy Hotelem Ibis a Galerią Krakowską Skanska wybuduje dwa biurowce o łącznej powierzchni 23 500 mkw. To jednak nie koniec planów inwestora. Cały projekt będzie składał się z zespołu pięciu biurowców o łącznej powierzchni aż 70 000 mkw. Dla porównania jest to mniej więcej tyle, co dziesięć boisk piłkarskich. Docelowo na terenie kompleksu będzie mogło pracować około siedem tysięcy osób.

4.Nowy terminal w Kraków Airport

W grudniu miało miejsce symboliczne zakończenie rozbudowy i modernizacji terminalu pasażerskiego w Kraków Airport. Dzięki zmianom przepustowość lotniska zwiększyła się do ośmiu milionów pasażerów. Pojawiła się też nowa infrastruktura obiektu: taśmociągi bagażowe, windy, ruchome schody, rękawy czy system kontroli bezpieczeństwa. Prace trwały ponad trzy lata. Oddany terminal jest cztery razy większy niż przed przebudową. Obecnie zajmuje powierzchnię 55 tysięcy mkw. Przestrzeń handlowo-usługowa to 4200 mkw. Zakończenie przebudowy oznacza zamknięcie dyskusji na temat problemów z rozliczeniem środków unijnych.

5.Kontrowersje wokół osiedla Avia

Trwa budowa największej powstającej krakowskiej inwestycji Nowe Czyżyny, w skład której wchodzi osiedle Avia i bloki przy ul. Orlińskiego. W ramach projektu Budimex buduje 28 bloków i 3,5 tysiąca mieszkań. Od samego początku inwestycja wywołuje wiele kontrowersji. Miesiącami ciągnął się spór o wycinkę drzew na działce, którą chciał zabudować deweloper. Problemem była też zbyt mała liczba miejsc parkingowych. Całość zostanie oddana do użytku w 2018 roku.

6.Spór o bloki na terenie fortu Luneta Warszawska

We wrześniu pojawiła się informacja, że deweloper chce złożyć wniosek o pozwolenie na budowę pięciopiętrowych bloków z około 100 mieszkaniami i biurowca na terenie zabytkowego fortu Luneta Warszawska. Plany zakładały też remont samego fortu. Oburzenie mieszkańców, oprócz budowy na terenie fortyfikacji, wzbudziła też wysokość budynków oraz planowana wycinka okolicznych drzew. Protesty społeczne skłoniły do dyskusji przedstawicieli wojewódzkiej rady konserwatorskiej. Na specjalnym spotkaniu uznano, że proponowana zabudowa przy ul. Rogatka jest zbyt wysoka, dlatego wydano negatywną opinię. Teraz powstaje nowy projekt, określający inne proporcje zabudowy.

7.Czym jest aparthotel?

Nadal nieznana jest przyszłość części terenów przy al. 3 Maja. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje w tym miejscu bazę hotelową, deweloper chce wybudować sześciopiętrowy aparthotel o nazwie „Błonia Park” z mieszkaniami na sprzedaż. Problemem była definicja „aparthotelu”. Doprecyzowania wymagało, czym jest budynek na pobyt czasowy. Pojawiały się też zarzuty, że inwestor ubiegał się o pozwolenie na budowę hotelu, a po jego otrzymaniu reklamował projekt jako sprzedaż luksusowych mieszkań.

8.Pierwsza łopata pod Podium Park

U zbiegu ulicy Stella Sawickiego i al. Jana Pawła II rozpoczęły się prace przygotowujące teren pod budowę kolejnego kompleksu biurowego – Podium Park. W najbliższych latach powstaną tu trzy obiekty o łącznej powierzchni przekraczającej 65 tysięcy mkw. Pierwszy z jedenastokondygnacyjnych budynków ma być zostać ukończony w maju 2018 roku. Wiadomo, że w związku z powstawaniem kompleksu biurowego zmieni się organizacja ruchu na al. Jana Pawła II. Na trasie z centrum Krakowa zostanie wyznaczony lewoskręt prowadzący na teren Podium Park. Powstanie też wyjazd z rejonu biurowców i budynków PK w stronę centrum.

9.Galeria Serenada wyrosła z ziemi

Przez cały rok można było obserwować postępy przy budowie Galerii Serenada pomiędzy ul. Dobrego Pasterza i al. Bora-Komorowskiego. Budowa Galerii Serenada mocno przesunęła się w czasie. Początkowo inwestor planował, że budowa wystartuje jeszcze w 2014 roku i uda się ją zrealizować do jesieni 2016 roku.  Obecnie na placu budowy widoczna jest już zaawansowana konstrukcja. W przyszłym roku całkowicie przebudowana zostanie infrastruktura drogowa. Otwarcie zaplanowano na jesień 2017 roku.

10. Deweloper ich oszukał, sami ukończyli budowę

Klienci, którzy prawie dziesięć lat temu kupili mieszkania przy ulicy Wierzbowej, w końcu odbierają klucze. Firma deweloperska Leopard w 2009 roku ogłosiła upadłość, pozostawiając ich bez pieniędzy i bez nowego lokum. Budynek na Dębnikach przez te lata straszył i niszczał, a klienci walczyli w sądzie o sprawiedliwość. Ostatecznie odzyskali swoje mieszkania i sami zrzucili się na to, by wykończyć budynki.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up