Jak stworzyć dobre CV - krok po kroku

Masz 6 sekund, by przekonać rekrutera, bo tyle średnio spędza nad każdym CV. Przygotowanie życiorysu dopasowanego do rekrutacji na konkretne stanowisko to pierwszy krok do wymarzonej pracy. CV może uczynić z nas atrakcyjnego kandydata i jednocześnie przekreślić nasze szanse, nawet jeśli mamy najlepsze kwalifikacje. Jak przygotować CV, które przekona rekrutera do spotkania, a nawet załatwi nam pracę?

Zapomnij o życiorysie przypominającym listę zakupów i zapomnij o wysyłaniu tego samego CV na różne stanowiska. Curriculum Vitae i list motywacyjny to pierwsze dokumenty, jakie trafiają do rekrutera. Według badań przeprowadzonych przez serwis The Ladders, rekruter nad każdym CV spędza średnio 6 sekund[1]. W tym krótkim czasie jego zadaniem, tylko na podstawie tego niewielkiego kawałka papieru, jest wybranie najbardziej atrakcyjnych kandydatów. Wyczyta z nich nie tylko, jakie mają doświadczenie, ale przede wszystkim, jakimi są pracownikami. CV nabiera więc kluczowego znaczenia, dlatego jego właściwe i pomysłowe przygotowanie może zaważyć o naszej karierze. Podpowiemy krok po kroku, jak się do tego zabrać.

KROK 1 – Wybierz ofertę

To, jak będzie wyglądało nasze CV w dużej mierze zależy od tego, na jakie stanowisko będziemy kandydować. Aplikując do różnych firm i na różne stanowiska powinno się swoje CV aktualizować i dostosować do wymagań konkretnego pracodawcy – mówi Halina Goral z GoWork.  Zwykle pracodawcy poszukujący kandydatów na określone funkcję mają bardzo podobne wymagania. Pamiętaj jednak, że kandydując na specjalistę od Social Media należy podkreślić inne zalety niż na stanowisko księgowej. Z interesującej oferty pracy warto wybrać kilka słów kluczowych, które podkreślił sam pracodawca. To nimi będziemy się kierować tworząc własne CV.

KROK 2 – Zaplanuj layout

Wygląd jest równie ważny, jak treść, a w przeciągu 6 sekund to on odgrywa najważniejszą rolę. Zdjęcie kandydata to dzisiaj podstawa każdego CV i nie ma co ukrywać, że pracodawca zwraca na to uwagę. Kolory, ciekawy design i niecodzienne, zaskakujące rozwiązania, na pewno na dłużej przyciągną wzrok rekrutera. Zróżnicowana wielkość czcionki pozwoli podkreślić najważniejsze elementy CV. Im ważniejsze informacje, tym większa czcionka. Jednolity tekst i wygląd czyni CV nudnym, a rekruter musi przekopać się przez niepotrzebne informacje zanim dotrze do najważniejszego, czyli naszego doświadczenia i to właśnie ono powinno zostać przez nas podkreślone.

praca Kraków
praca Kraków

Oprawa graficzna CV tzw. layout – źródło: Fotolia.com

CV przypominające list gończy, komiks, karton od mleka, folder reklamowy, mapę metra czy tablicę informacyjną. Im więcej wyobraźni, tym lepiej.  Ciekawe rozwiązania można znaleźć na profilu „101 genialnych CV, które musisz zobaczyć” na Facebooku. Wykresy, oś czasu, zainteresowania w formie tagów, grafiki i znane schematy w niecodziennych rozwiązaniach. Takie CV na pewno nie trafi do kosza. Ciekawie opracowane ujawni pracodawcy nasze bardzo ważne cechy: zaangażowanie, kreatywność i solidność. Kluczem i jednocześnie ograniczeniem może być jedynie stanowisko, na jakie kandydujemy.

KROK 3 – Najważniejsze informacje

Nawet w najładniejszym CV nie może zabraknąć istotnych dla pracodawcy informacji. Takich, jak imię i nazwisko, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, przebyte szkolenia, zainteresowania, dodatkowe umiejętności. Pamiętajmy, że CV to nie list motywacyjny, więc wszystko powinno mieć rzeczową a nie opisową formę. O ile imię i nazwisko powinno znaleźć się na górze CV, o tyle resztę układamy według własnego uznania.

Najważniejsze jest jednak doświadczenie, na które składają się nie tylko dotychczasowe miejsca pracy, ale i zrealizowane projekty i zadania. Jak podkreśla Piotr Sosnowski z Interviewme, doświadczenie to tajna broń kandydata, którą należy odpowiednio wyeksponować[2]. Nazwę firmy, stanowisko i okres zatrudnienia pogrubieniem, a opis ciekawym stylem np. w ciągu 12 ostatnich miesięcy zrealizowałem 140% planów sprzedażowych. Przy umiejętnościach nie można zapomnieć o znajomości języków obcych, najlepiej ze stopniem zaawansowania. Podobnie należy postąpić ze znajomością programów komputerowych.

KROK 4 – Słowa kluczowe

Zarówno doświadczenie, zainteresowania i umiejętności redagujemy stosując wytypowane wcześniej słowa kluczowe. Dobrym pomysłem będzie również wypisanie tych zwrotów, których nie powinniśmy używać. Zaliczać się będą do tego przede wszystkim puste frazesy jak „dyspozycyjność” czy „umiejętność pracy w zespole”.[3]

KROK 5 – Ogranicz informacje

Nie ma nic gorszego niż nadmiar informacji. Przed napisaniem CV warto wypisać to, co przy danym stanowisku jest najważniejsze i po napisaniu ponownie zweryfikować, czy wszystkie informacje są naprawdę ważne. Pracodawca szuka tego, co dla niego istotne, dlatego należy mu to podać na tacy, a nie liczyć, że doszuka się tego sam. Zbyt dużo zainteresowań i na siłę wymyślane umiejętności nie pomogą. Jeśli mamy wątpliwości, czy coś jest potrzebne, wykreślmy to – radzi Piotr Sosnowski[4]. Doświadczenie również starajmy się dobrać typowo pod daną ofertę pracy.

Na końcu każdego CV powinna zostać umieszczona klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, niezbędna w procesie rekrutacji. Uwzględniając wszystkie te kroki mamy gwarancję, że nasze CV będzie nie tylko przemyślane, ale i godne uwagi dla samego rekrutera.



[1] Evans W., You have 6 seconds to make an impression: How recruiter see your resume, „Ladders”, https://www.theladders.com/career-advice/you-only-get-6-seconds-of-fame-make-it-count/, dostępne 11.10.2016

[2] Sosnowski P., Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę. 9 rad, „Interviewme.pl”, interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking

[3] Zieliński A., Jak napisać dobre CV krok po kroku, „Tajemnice Kariery”, http://www.tajemnicekariery.pl/jak-napisac-dobre-cv-krok-po-kroku-infografika/, dostępne 11.10.2016

[4] Sosnowski P., Jak napisać CV(…)