Kraków nadal biurowym liderem. Rośnie Wrocław

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mimo wielu krytycznych głosów dotyczących sposobu zabudowy miasta rynek biurowy w Krakowie rośnie w zawrotnym tempie. Stolica Małopolski pozostaje liderem wśród rynków regionalnych, a w budowie znajduje się kolejne 278 tysięcy mkw. powierzchni. Rośnie również pozycja Wrocławia.

Tylko w pierwszym trzech kwartałach tego roku oddano w Krakowie około 147 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. Do końca roku prognozowana jest nowa podaż na poziomie ok. 52 tysięcy mkw. To jednak nie koniec dużych inwestycji w naszym mieście.

W budowie pozostaje obecnie 278 tysięcy mkw. powierzchni. Według szacunków w przyszłym roku krakowski rynek biurowy powiększy się o kolejne 170 tysięcy mkw. Wybudowane obiekty zazwyczaj szybko znajdują najemców. W tym roku zagospodarowano już 128 tysięcy mkw. Nieco ponad 11% powierzchni pozostaje nieużywanych.

Wrocław goni Kraków

Rynek biurowy w miastach regionalnych ma się coraz lepiej, a obok Krakowa najwięcej inwestorów przyciąga Wrocław. W pierwszych trzech kwartałach tego roku wynajęto tam ponad 132 tysiące mkw. powierzchni, co było najwyższym wynikiem we wszystkich miastach regionalnych.

Miasto spodziewa się też wielu nowych inwestycji, które wpłyną na pozycję Wrocławia. Od lipca do września rozpoczęto budowę pięciu biurowców o łącznej powierzchni 108 tysięcy mkw. W efekcie na koniec września realizowano aż 309 tysięcy powierzchni biurowej.

Kraków nadal atrakcyjny

Nic nie wskazuje na to, że Wrocław stanie się bardziej atrakcyjnym rynkiem biurowym dla deweloperów niż Kraków. – Spodziewamy się, że Kraków pozostanie liderem wśród rynków regionalnych. Oczekujemy, że popyt i aktywność deweloperów utrzymają się na wysokim poziomie. Możliwy jest niewielki wzrost pustostanów – przypuszcza Agata Holak, starszy konsultant w dziale badań rynku, Knight Frank.

Tradycyjnie najwięcej biurowców powstaje w Warszawie, gdzie według danych Colliers International, od stycznia do końca września oddano ponad 204 tysiące mkw. powierzchni. W  budowie nadal pozostaje aż 678 tysięcy mkw.

Ceny najmu utrzymują się na zbliżonym poziomie, a o rozbieżnościach decyduje przede wszystkim lokalizacja i standard obiektu. W Warszawie jest to przedział od 12 do 22 euro za mkw., w Krakowie od 13,2 do 15,5 euro, natomiast we Wrocławiu od 13 do 16 euro.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up