Krakowska specjalność, czyli praca w centrum usług biznesowych

Szacunki ABSL wskazują, że obecnie w centrach usług biznesowych w Polsce zatrudnionych jest około 265 tys. osób, a jedynie w 2018 roku powstanie tu kolejnych 50 centrów tego typu. Biorąc pod uwagę stolicę Małopolski, która według rankingu Tholons jest 9. najlepszym miejscem na świecie dla szeroko pojętej branży nowoczesnych usług dla biznesu, zatrudnienie w tym obszarze znajduje już 60 tys. osób. Jak zatem wygląda codzienna praca w krakowskim centrum usług dla biznesu?

Rąbka tajemnicy uchyliło centrum Shell Business Operations Kraków, które po 12 latach działalności stało się jednym z największych i najważniejszych tego typu ośrodków koncernu Shell na świecie. Firma w 2017 roku otworzyła na Czerwonych Makach nowe biuro specjalnie zaprojektowanie dla potrzeb pracowników.

– Obecnie zatrudniamy specjalistów w 9 pionach biznesowych. Wśród naszej kadry aż blisko 70 osób zatrudnionych w Krakowie zajmuje globalne stanowiska, a do Polski przenosi się coraz więcej złożonych ról finansowych, HR-owych czy zakupowych. I to właśnie przyciąga do nas nowych pracowników – projekty umożliwiające rozwój na międzynarodową skalę, w kilku dość niszowych na polskim rynku specjalizacjach – Maciej Wituszyński, menedżer ds. rekrutacji w Shell Business Operations Kraków.

Intensywny rozwój centrów biznesowych w Polsce potwierdzają m.in. dane ABSL – Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. Związek podawał na początku 2017 roku, że 84% centrów planuje w ciągu kolejnych 12 miesięcy poszerzyć zakres swojej działalności a 87% firm ma w planach zwiększenie zatrudnienia. W Krakowie widać to szczególnie mocno, śledząc kampanie rekrutacyjne prowadzone na terenie miasta przez największych pracodawców.  W samym tylko centrum biznesowym Shell w Krakowie w 2017 roku zatrudnienie zwiększyło się o ponad 800 nowych pracowników, przekraczając obecnie próg 3200 specjalistów. W 2018 roku na szczególne zainteresowanie Shell Business Operations mogą liczyć finansiści,  logistycy, zakupowcy oraz inżynierowie.

– Rok 2018 w Shell Business Operations będzie stał pod znakiem: księgowości, finansów, podatków; ról eksperckich w dziale zakupów oraz szeroko pojętej logistyki – od morskiej, drogowej po kolejową oraz łańcuch dostaw. Nowością w naszym centrum jest dział składający się z inżynierów zajmujących się na co dzień analizą i przetwarzaniem danych sejsmicznych oraz przygotowywaniem dokumentacji dla pracowników platform wiertniczych. Ten kierunek i możliwość oferowania pracownikom zaawansowanych stanowisk jest dla nas dowodem na to, iż mamy istotny wpływ na kreowanie rynku nowoczesnych usług biznesowych – podkreśla Katarzyna Lampart, specjalistka ds. marketingu rekrutacyjnego w Shell Business Operations Kraków.

Przygotowani na młodych

Jak wcześniej wspomniano w krakowskim biurze Shell pracuje ponad 3 tysiące profesjonalistów. Nie oznacza to jednak, że Shell Business Operations zatrudnia jedynie osoby doświadczone. Już w tym miesiącu rusza bowiem nabór do dwóch intersujących programów dla studentów oraz absolwentów: Summer Internship Programme oraz Talent Campus Hire for Finance. Nie ma tu mowy o parzeniu kawy, czy spędzaniu godzin nad powtarzalną pracą. Uczestnicy programów już od pierwszego dnia wdrażani są w swoje obowiązki, realizują projekty dodatkowe i zdobywają cenne doświadczenia na przyszłość.

* * *

Wszystkich zainteresowanych warunkami pracy w Shell Business Operations w Krakowie zapraszamy na stronę www.shell.pl/krakow

comments powered by Disqus