Krakowski rynek nieruchomości - rośnie sprzedaż i ceny

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

Ceny mieszkań w ostatnim roku wzrosły. Wpływ na sytuację na rynku nieruchomości ma m.in. zwiększający się popyt, wyższe ceny gruntów oraz rosnące koszty budowy. Pomimo wzrostu cen, sprzedaż wzrasta, a kredytowy boom w Polsce trwa. W Krakowie sprzedaż nie zwalnia – powstają nowe mieszkania, a te z drugiej ręki odnotowują rekordowe obroty.

Ceny wzrastają, sprzedaż nie maleje

Według analiz przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski, w ostatnim kwartale ceny mieszkań wzrosły zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jak wynika z danych NBP, w ostatnim kwartale 2017 roku za metr kwadratowy nowego mieszkania w Krakowie płaciliśmy 6791 zł, czyli o 340 zł więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Analogiczną sytuację obserwowaliśmy w przypadku mieszkań z drugiej ręki, gdzie ceny wzrosły o około 325 zł. To właśnie tam zanotowano rekordowe obroty na 1,3 mld zł – podaje Monitor Rynku Nieruchomości.

Jak wskazują eksperci – coś za coś. Większe ceny to skutek dużego popytu, a także utrzymujących się od dłuższego czasu niskich stóp procentowych, co przekłada się na dostępność tańszych kredytów. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że wartość popytu na kredyty mieszkaniowe w marcu tego roku zwiększyła się o 13 procent. W tej chwili w Krakowie, jak również w innych miastach w Polsce, klienci kupują mieszkania już na etapie przedsprzedaży i stawiania fundamentów – deweloperzy przyciągają klientów z 10, a nawet 20 procentowymi promocjami. Deweloperzy sprzedali rekordowe 18,9 tys. mieszkań.

Nowa Huta wzbudza zainteresowanie

W Krakowie największym powodzeniem wciąż cieszą się mieszkania przeznaczone na wynajem, gdzie średnia cena w lutym tego roku wynosiła 1616 zł – miesięczny wynajem mieszkania o powierzchni 38 mkw. Ale mimo to, nowe lokale wciąż powstają.

Gdzie jest ich najwięcej? Głównie są to dzielnice wokół centrum. Ale powodzeniem cieszą się tam również mieszkania z rynku wtórnego. Najwięcej mieszkań sprzedaje się na południu miasta. W ubiegłym roku najwięcej transakcji zawarto na Podgórzu (1320), Krowodrzy (1070), Śródmieściu (920) i Nowej Hucie (840).

Najwięcej trzeba zapłacić w pobliżu Starego Miasta – średnia za mkw waha się tam od 9 do nawet 20 tys. zł. Mniej zapłacimy na Krowodrzy i Bronowicach – około 7,5 tys. zł za mkw. Najtańsze mieszkania wciąż pozostają w okolicy Nowej Huty. Ceny w Swoszowicach, Podgórzu Duchackim oraz Bieżanowie Prokocimiu wahają się od 5 do 5,5 tys. zł za mkw. Według prognoz ekspertów sytuacja może ulec zmianie, a mieszkania podrożeją ze względu na coraz większe zainteresowanie tymi dzielnicami.

Nieruchomości komercyjne również rosną w siłę

W Krakowie zabudowy wciąż przybywa. Co ciekawe, eksperci wskazują, że ubiegły rok był rekordowy przede wszystkim na rynku nieruchomości komercyjnych – szczególnie magazynowych, biurowych i inwestycyjnych. Kraków trafił do ścisłej czołówki rynku biurowego. Do użytku trafiło najwięcej w historii rynku nowej podaży, czyli ponad 190 tys. mkw w 21 projektach. Kraków jako pierwsze miasto regionalne w Polsce, przekroczył granicę miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Odnotował również rekord w ilości podpisanych umów – łączny wolumen transakcji w ubiegłym roku wyniósł ponad 200 tys. mkw.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up