Krakowskie lotnisko: plan rozbudowy, nowe połączenia i 12 mln pasażerów

fot. fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl

Krakowskie lotnisko z kolejnym sukcesami – 101 połączeń, 20 przewoźników i 5 mln pasażerów. W 2017 r. do Krakowa powróciło również bezpośrednie połączenie do Chicago, pojawili się nowi przewoźnicy i otworzono Centrum Edukacji Lotniczej. Co czeka nas w najbliższym czasie na Kraków Airport? Realizacja Planu Generalnego, remont najstarszej części płyty postojowej samolotów, a także otwarcie połączeń do Dubaju i Bułgarii. Najważniejszym wyzwaniem dla krakowskiego lotniska pozostaje wciąż wybudowanie nowej drogi startowej.

Jak wynika ze statystyk w 2017 r., krakowskie lotnisko obsłużyło 5 835 189 pasażerów, czyli o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła też liczba startów i lądowań – było ich łącznie 46 264, a zatem 10 proc. więcej w stosunku do 2016 r. W porównaniu do roku poprzedniego o ponad dwa tysiące wzrosła również średnia liczba obsługiwanych dziennie pasażerów, a mianowicie z 13,6 tys. do prawie 16 tys. Prognozy krakowskiego lotniska zakładają, że w 2018 r. obsłuży ono 6,4 mln pasażerów. A rekordów ma być jeszcze więcej.

W kwietniu polecimy do Dubaju

– Małopolska i Kraków przyciągają – mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport. – Nie byłoby to jednak możliwe bez 28 nowych połączeń, w tym aż pięciu do nowych krajów: Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Czech, Maroka czy na Ukrainę. To absolutny rekord. Wielu mieszkańców Małopolski ucieszył również powrót bezpośredniego połączenia do Chicago – dodaje.

W 2017 r. pasażerowie krakowskiego lotniska, pomimo możliwości bezpośredniego połączenia z czterema kontynentami, najczęściej wybierali jednak loty do Londynu, Warszawy i Frankfurtu. Co więcej, niemal wszystkie miejsca na kierunkach wakacyjno-urlopowych były zajęte w samolotach do: Porto, Teneryfy, Alicante, Gran Canarii i Malagi.

Wśród tegorocznych nowości na szczególną uwagę zasługują kolejne nowe połączenia krakowskiego lotniska. 8 kwietnia Kraków Airport uruchomi bezpośrednie loty do Dubaju, natomiast w sezonie letnim do Bułgarii. Pod koniec roku przewoźnik Jet2.com otworzy połączenie do Leeds Bradford.

12 mln pasażerów w 2036 r.

Wszystko wskazuje jednak na to, że rekordów będzie jeszcze więcej. W najbliższych 20 latach Kraków Airport planuje zainwestować w rozwój infrastruktury około miliard złotych. Prognozy ruchu pasażerskiego wskazują, że w 2036 r. krakowskie lotnisko obsłuży nawet 12 mln pasażerów. W związku z tym Plan Generalny dla lotniska Kraków-Balice zakłada rozbudowę terminalu pasażerskiego, płyty postojowej lotniska oraz zmianę lokalizacji terminalu cargo. Sztandarową inwestycją pozostaje nadal budowa nowej drogi startowej.

– Lotnisko jest częścią regionu i umożliwia jego dynamiczny rozwój, dlatego budowa nowej drogi startowej jest niezbędna – tłumaczy Radosław Włoszek. I dodaje, że niezbędne w przypadku realizacji Planu Generalnego jest również rozwijanie struktury okołolotniskowej, czyli sieci dróg dojazdowych i współpraca z mieszkańcami sołectw sąsiadujących z portem lotniczym.

W ubiegłym roku odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami, gdzie oprócz informacji o planowanych inwestycjach konsultowano kształt programów „Blisko lotniska” i „Wspieramy sąsiadów”. Kampanie zakładają współpracę lotniska ze społecznościami sołectw: Rząski, Szczyglic, Balic, Aleksandrowic, Chrosny, Morawicy, Cholerzyn i Mnikowa. Tym samym Kraków Airport dofinansował w 2017 r.: budowę skweru przy Domu Ludowym w Szczyglicach, rozbudowę monitoringu wizyjnego w Aleksandrowicach, budowę ogrodzenia przy remizie OSP czy monitoring wizyjny w Morawicach. W ciągu ośmiu lat w ramach projektu „Wspieramy sąsiadów” zrealizowano 132 podobne inwestycje.

Szachy, kabiny dla palących i place zabaw

– Inwestycje Kraków Airport wiążą się również z udogodnieniami dla pasażerów w każdym wieku, gdzie stawiamy oczywiście na bezpieczeństwo, ale także profesjonalizm – podkreśla Radosław Włoszek. W 2017 r. w poczekalniach odlotowych krakowskiego lotniska pojawiły się miejsca do gry w szachy, kabiny dla pasażerów palących oraz pylony z informacją o prognozowanym ruchu. Na tarasie widokowym powstała platforma dla dzieci i osób niepełnosprawnych, a także uruchomiono lotniskową aplikację mobilną, z której w ubiegłym roku skorzystało prawie dziewięć tysięcy użytkowników.

W 2018 r. powstaną kolejne udogodnienia dla pasażerów, a mianowicie stanowiska samodzielnego nadawania bagażu, strefy rozrywki oraz place zabaw dla najmłodszych pasażerów.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up