LOT rozwija współpracę z Kraków Airport. Oprócz oferty nowych połączeń stawia na walkę o zniesienie wiz do USA

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

Polskie Linie Lotnicze LOT stawiają na współpracę z Kraków Airport. Tym samym polski przewoźnik rozpoczął sprzedaż biletów na nowe połączenie z Krakowa do Budapesztu. Kolejnym krokiem ku rozwinięciu wspólnych działań jest zwiększenie częstotliwości lotów z Krakowa do Chicago, a także walka o wprowadzenie programu ruchu bezwizowego.

Nowe połączenie z Krakowa do Budapesztu będzie dostępne już od 28 kwietnia. Jak przekazał Adrian Kubicki, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT, do końca sezonu letniego do dyspozycji pasażerów zostanie oddanych sześć rejsów tygodniowo do stolicy Węgier.

W ramach każdego lotu na pokładzie znajdzie się 78 miejsc w trzech klasach podróżnych. Z jednej strony jest to odpowiedź na potrzeby przedstawicieli branży biznesowej, którzy zyskają na czasie, ponieważ podróż do Budapesztu skróci się z sześciu do jednej godziny.

Z drugiej strony, to założenie strategiczne, bo węgierskie lotnisko obok Kraków Aiport, stanowi najlepszą alternatywę w postaci mini-węzła przesiadkowego dla głównego ośrodka polskiego przewoźnika, jakim jest Warszawa.

Przesiadka do NY

Okazuje się, że połączenie pozwoli pasażerom z południa Polski na wygodne przesiadki w Budapeszcie do Stanów Zjednoczonych. Od 3 maja LOT rozpocznie regularne loty z Budapesztu do Nowego Jorku. Natomiast dwa dni później w siatce połączeń znajdzie się również Chicago. Nic zatem dziwnego, że LOT postanowił od lipca zwiększyć także częstotliwość bezpośrednich rejsów między Krakowem a Chicago. Tym samym zamiast jednego lotu, pasażerowie otrzymają możliwość latania na tej trasie dwa razy w tygodniu.

Z Chicago samolot będzie startował w czwartki o 17.25, a lądował o 9.25 następnego dnia. Z Krakowa pasażerowie wystartują w piątek o 12.40. Lądowanie planowane jest o 15.40 czasu miejscowego. Czas przelotu to zatem około dziewięciu godzin. Loty do Chicago będą odbywały się Boeingiem 787 Dreamliner, czyli najbardziej zaawanasowanym technologicznie samolotem świata. Każdy z Dreamlinerów pomieści na pokładzie 252 pasażerów.

– Pod względem liczby pasażerów Kraków jest drugim w Polsce i pierwszym w regionach portem lotniczym, dlatego konsekwentnie wzmacniamy swoją obecność w tym miejscu, co przynosi wymierne efekty – mówi Adrian Kubicki.

– Zwiększenie częstotliwości lotów na trasie Kraków-Chicago to dowód na duże zainteresowanie pasażerów, którzy skorzystali po raz pierwszy z tej oferty zaledwie kilka miesięcy temu i potwierdzenie bliskich związków pomiędzy obydwoma miastami i regionami. Jak wynika z najnowszych danych, podróżą z Krakowa do Chicago jest zainteresowanych około 90 tys. osób rocznie – dodaje Kubicki.

Zniesienie wiz do USA leży w rękach obywateli

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, Adrian Kubicki zabrał głos również w sprawie zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym miesiącu Polskie Linie Lotnicze LOT dołączyły do koalicji organizacji pozarządowych na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. Wśród organizacji biorących udział w kampanii społecznej oprócz LOT-u są: Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Fundacja im. Cichociemnych, Fundacja Instytutu Myśli Schumana, Mastercard, a także Kraków Airport. Jak wyjaśnia Kubicki rozwiązanie problemu wizowego nie leży tylko w rękach polityków, ale również obywateli.

– Wymogiem, który musimy spełnić, aby wejść do Visa Waiver Program, jest zmniejszenie odsetka obywateli, którym amerykańskie służby odmówiły w danym roku wizy turystycznej lub biznesowej – wyjaśnia dyrektor.

– W przypadku Polski zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych będzie możliwe, jeśli odsetek odmów spadnie z obecnych 5,9% do 3%. Kampania na rzecz zniesienia wiz ma odczarować proces wizowy i zachęcić Polaków do rzetelnego występowania o pozwolenie na wylot do USA – stwierdza.

Polska pozostaje jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, której obywatele w podróży do Stanów Zjednoczonych muszą ubiegać się o wizę. W podobnej sytuacji wciąż znajduje się m.in. Rumunia, Chorwacja czy Bułgaria.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up