Miejskie ciepło dla dawnego „Szkieletora” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na budowie kompleksu biurowego Unity Centre pojawiła się w środę ekipa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ma pięć dni na to, by wymienić 60-letni ciepłociąg przebiegający przez plac budowy. W przyszłości kompleks biurowy ma być jednym z większych odbiorców ciepła w Krakowie.

Powstające przy rondzie Mogilskim obiekty mają być zasilane z miejskiej sieci. – To będzie jeden z naszych większych odbiorców indywidualnych. Zapotrzebowanie na poziomie 4.3 MW to co najmniej 20 bloków mieszkalnych – mówi Jerzy Marcinko z MPEC. Przy tej okazji MPEC zdecydował o wymianie całego 263-metrowego odcinka ciepłociągu w tym rejonie. – Te rury były położone na początku lat 60. – mówi Marcinko.

Szybko znajdą awarię

Nowy ciepłociąg będzie wykonany w nieporównywalnie nowocześniejszej technologii. Chodzi nie tylko o sposób izolacji, ale też o to, że poprowadzone w rurach instalacje pozwalają szybko i precyzyjnie (z dokładnością do jednego metra) wskazać miejsce awarii. Efektem jest więc wyższy poziom bezpieczeństwa i o wiele szybsza naprawa. Nowe rury połączą się z odcinkiem, który był modernizowany już wcześniej, przy okazji przebudowy ronda Mogilskiego.

To informacja ważna nie tylko dla samego inwestora Unity Centre. Ten sam ciepłociąg zasila bowiem również inne obiekty w okolicy m.in. szpital im. św. Ludwika, SOR przy ul. Kopernika, operę czy budynki ogrodu botanicznego.

Inwestor płaci jak zwykle

Miasto wyda na swoje prace modernizacyjne prawie 1,6 mln zł. W przypadku przyłączy do nowych obiektów, zastosowana jest tu standardowa procedura podziału kosztów z inwestorem. – Po stronie odbiorcy ciepła jest zawsze wykonanie robót ziemnych. My prowadzimy instalację i węzły cieplne. Inwestor odpowiada też za prace odtworzeniowe – wylicza Jerzy Marcinko. Tylko w przypadku zadań dofinansowanych w ramach programu likwidacji pieców węglowych odbiorcy mogą liczyć na sfinansowanie większości prac (pisaliśmy o tym więcej TUTAJ).

Ekipa MPEC dostała niewiele czasu na przeprowadzenie prac na terenie budowy. Musi się zmieścić w pięciu dniach – dlatego rozpoczęła w świąteczną środę, a skończy w poniedziałek rano. Pozostałe prace, już poza budową Unity Centre, potrwają do końca miesiąca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto