Dobre mieszkanie w dobrej cenie. Czy to możliwe?

Odpowiedzią na rosnący popyt na mieszkania jest wzrost podaży, ale także cen.

Rynek rośnie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w okresie jedenastu miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowy 237,7 tys. mieszkań, tj. o 2,9% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, a więc przygotowanych przez deweloperów, wyniosła 98,2 tys., czyli 4,4% więcej, niż w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2017 roku.

Wpływ na rosnące zainteresowanie mieszkaniami z rynku deweloperskiego mają także koszty kredytów hipotecznych. W grudniu średnia marża dla tego rodzaju kredytów spadła do 2,01%, co jest najniższą wartością od początku 2016 r., czyli od czasu wprowadzenia podatku bankowego.

Na rynku mieszkań deweloperskich konkurencja wymaga poszukiwania rozwiązań, które w efekcie zachęcą klienta do zakupu. Ciekawą propozycją może pochwalić się w tym względzie Osiedle Wizjonerów powstające w krakowskich Bronowicach. Wieloetapowa inwestycja pod nazwą Mieszkaj w Mieście, która w efekcie ma objąć 2200 mieszkań oraz 52 tys. m2 powierzchni biurowej, przyciąga klientów wyjątkową jakością powstających budynków oraz dobrym planem przestrzennym. Projekt osiedla przygotowany przez renomowaną pracownię Medusa Group Architekci, otrzymał w Londynie prestiżową nagrodę European Property Awards w kategorii Residential Development w uznaniu wysokich walorów architektury oraz filozofii osiedla bazującego na najlepszych tradycjach urbanistycznych.

Przede wszystkim stawiamy na przestrzeń pomiędzy budynkami. Ta przestrzeń ma dawać ludziom komfort i pewne bezpieczeństwo: odpowiednie strefowanie, oddzielenie komunikacji kołowej od pieszej. Jakość to też pomysły na fasady i zastosowane na nich materiały, takie na przykład jak klinkier. Nie jesteśmy wieloetapowym osiedlem - jak wiele projektów w Polsce - na którym kopiuje się budynki i wszystkie one wyglądają tak samo. Każdy etap niesie ze sobą coś nowego. Jednocześnie całość przestrzeni ma być ze sobą spójna i tworzyć domkniętą całość. - podkreśla Szymon Domagała, prezes dewelopera Henniger Investment odpowiedzialnego za powstawanie projektu.

Coraz trudniejszym zadaniem na rynku mieszkaniowym będzie rywalizacja o klienta cenami. Powód jest prosty.

Budownictwo drożeje

Od stycznia do listopada 2018 roku rozpoczęto budowę ponad 210 tysięcy mieszkań, co stanowi prawie 9% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2017. Brak pracowników na rynku budowlanym oraz rosnące ceny produktów znacząco odbiły się na średniej cenie metra kwadratowego budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania. W III kwartale nakłady poniesione przez deweloperów wyniosły 4385 zł, czyli 6,6% więcej niż w roku ubiegłym.

Wierzę, że proporcjonalnie udział jakościowego budownictwa w rynku będzie rósł. Coraz ciężej będzie wszystkim deweloperom, nie tylko tym którzy stawiają na jakość. Koszty realizacji, budowy, gruntów, nieprawdopodobnie poszybowały w górę. To w przyszłości z pewnością odbije się na cenach mieszkań. Zakładamy, że będziemy szli w kierunku  tego co obserwujemy na zachodzie, w porównaniu z którym dzisiejsze ceny mieszkań w Krakowie wcale nie są wysokie. Ten wzrost będzie szybki, myślę, że znacznie szybszy niż w ostatnich latach. - zauważa prezes Henniger Investment

Dbałość o jakość inwestycji nie musi jednak sprawiać, że ceny przyprawią kupujących o zawrót głowy. Henniger Investment jest w tej komfortowej sytuacji, że w przeciwieństwie do wielu deweloperów na rynku, całość inwestycji realizuje ze środków własnych. Kluczem do atrakcyjnych cen ma się okazać także przejęcie przez firmę generalnego wykonawstwa:

W obliczu obecnych problemów branży budowlanej postanowiliśmy zrezygnować z usług generalnych wykonawców w dalszych etapach , więc mamy kontrolę nad całym procesem inwestycyjnym. Połączenie roli inwestora i generalnego wykonawcy daje gwarancję bezpieczeństwa i klientom, i wykonawcom, a jednocześnie pozwala nam na bardziej elastyczne realizowanie kolejnych etapów osiedla - podsumowuje Domagała

Strategia przyjęta przez dewelopera zdaje się przynosić efekty. Jak wynika z informacji zamieszczonych przez portal rynekpierwotny.pl, średnia cena za metr kwadratowy w krakowskich Bronowicach to ok. 8200zł, podczas gdy na osiedlu Mieszkaj w Mieście ceny zaczynają się już od 6550zł, a mieszkanie w najpopularniejszym metrażu 50-60m2 kupimy od 6800zł za metr.

Więcej niż mieszkanie

Czynnikiem niezwykle istotnym przy wyborze mieszkania jest także jego lokalizacja oraz dostępność usług. Właśnie dlatego Henniger Investment inwestycję rozpoczął od oddanie 1780 metrów dróg publicznych. Połączyły one osiedle z dużymi arteriami ul. Radzikowskiego i ul. Armii Krajowej z ominięciem korkującego się Ronda Ofiar Katynia. Powstająca w pobliżu stacja Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pozwoli dotrzeć do centrum lub na lotnisko w zaledwie kilka minut bez konieczności wsiadania za kółko.

Zadbano także o usługi dostępne na Osiedlu Wizjonerów. W trzecim etapie inwestycji, który właśnie jest realizowany powstanie przedszkole. Ponadto w lokalach usługowych na parterach budynków znajdą się sklepy, kawiarnie oraz punkty usługowe. To wszystko składa się na wizję osiedla kompletnego i samowystarczalnego. Warto wspomnieć także, że deweloper nie zapomniał o miejscach parkingowych. Zarówno zrealizowane jak również powstające etapy inwestycji mają w podziemiach parkingi zdolne pomieścić więcej samochodów, niż przewidziano w budynku mieszkań. Do dyspozycji mieszkańców będzie także myjnia, gniazda do ładowania pojazdów elektrycznych oraz wózkownie i rowerownie.

Podsumowując, choć rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija, możliwe jest budowanie osiedli, które będą dumą dla dewelopera i domem dla mieszkańców przez długie lata. Warto zainteresować się projektem Mieszkaj w Mieście, ponieważ rozwiązania stosowane przez Henniger Investment zaprocentują w przyszłości zarówno dla mieszkańców, jak również inwestorów szukających mieszkań pod wynajem.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up