Mniej dzieci w Małopolsce. 500+ nie przyniosło zamierzonych efektów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Małopolsce odnotowano spadek w zmianie liczby urodzeń o 297. Kraków jako jeden z nielicznych z dodatnim wynikiem.

Główny Urząd Statystyczny podsumował ilość urodzonych dzieci w województwie małopolskim w 2018 roku. Choć ilość programów prorodzinnych w Polsce stale rośnie, liczba dzieci, które przychodzą na świat, maleje. W ubiegłym roku w 15 powiatach odnotowano spadkową zmianę w liczbie urodzeń. W 2017 roku sytuacja była odwrotna, spadek wystąpił jedynie w dwóch powiatach.

W miastach najwięcej dzieci

Okazuje się, że najwięcej maluchów przyszło na świat w dwóch małopolskich miastach na prawach powiatu. Były to Kraków i Tarnów. Największy wzrost odnotowano w stolicy województwa, w którym liczba urodzeń wzrosła o 240 w stosunku do ubiegłego roku.

W Tarnowie sytuacja była podobna, lecz z dużo niższym wynikiem, ponieważ miasto osiągnęło wzrost rzędu sześciu urodzeń. Wszystkich dzieci w Małopolsce w 2018 roku było prawie 38 tys. Chłopców urodziło się 19,6 tys. i tym samym więcej o 1300 aniżeli dziewczynek.

Dla porównania w 2017 roku dodatni wskaźnik odnotowano w 90 proc. powiatów, a wyniki rzadko kiedy ograniczały się do wartości jedno- czy dwucyfrowych. Spadki odnotowano wtedy jedynie w powiecie miechowskim i Nowym Sączu. W Krakowie liczba urodzeń wzrosła o 354. W całym Województwie wartość wyniosła 1830.

Współczynnik płodności

Tendencja większej ilości urodzeń na wsiach aniżeli w miastach dominowała od 2002 roku, kiedy to różnica pomiędzy kobietami wynosiła przeszło 15,0. Przez kolejne lata obie grupy zbliżały się do siebie, aż w 2016 zamieniły się miejscami. Wówczas to w miastach współczynnik płodności był wyższy i oscylował w granicy 46. Obecnie w Małopolsce zarówno kobiety z miast, jak i te spoza nich cieszą się wskaźnikiem na poziomie 46,05.

Zmienia się również najczęstszy wiek kobiet, w którym decydują się na potomstwo. W 2010 roku najwięcej urodzeń odnotowywano w przypadku pań w przedziale wiekowym 25–29 lat. Wówczas kobiety w tym wieku mogły urodzić nawet 14 tys. dzieci.

W ubiegłym roku, a więc osiem lat później, to 30-latki najczęściej rodziły dzieci. W grupie mam w wieku 30–34 lata liczba urodzonych dzieci wzrosła o przeszło 10 tys.

Wtorkowe maluchy

W 2018 roku najwięcej dzieci przyszło na świat we wtorek, a przed dwoma laty we środę. Spośród wszystkich ciąż 930 zakończyło się przyjściem na świat bliźniąt. Spośród nich najczęstszym zestawieniem była para dziewczynka i chłopiec, natomiast duety tej samej płci stanowiły niemalże 600 ciąż.

Trojaczki to rzadszy przypadek. W 2018 roku było ich jedynie 24. Dziewięć z nich zakończyło się przyjściem na świat trzech dziewczynek. Troje chłopców urodziło się w trzech przypadkach. Trojaczki z dwoma dziewczynkami, bądź chłopcami przyszły na świat dokładnie po sześć razy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up