Najem krótkoterminowy szkodliwy społecznie?

Wizualizacja inwestycji, ul. Zamoyskiego fot. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

W pobliżu podgórskiego komisariatu policji powstaje luksusowy apartamentowiec, który nie jest kolejną inwestycją skierowaną na turystów i najem krótkoterminowy, a obiektem nastawionym na więzi sąsiedzkie – tak twierdzi projektant budynku architekt Rafał Barycz.

Od końca 2018 roku trwają prace budowlane nad wielorodzinną inwestycją mieszkaniową przy ul. Zamoyskiego 44. Trzypiętrowy obiekt ma liczyć 25 luksusowych apartamentów, lokal użytkowy na parterze i 33 miejsca postojowe w dwupoziomowym garażu podziemnym.

W ubiegłym roku wystąpiło nagłe zatrzymanie prac budowlanych z powodu… kabla. – Znaleźliśmy kabel Taurona na terenie inwestycji. Z tego powodu zostaliśmy zmuszeni zmienić cały projekt, który został zakupiony wraz z działką. Kabla nie dało się pominąć, czy odciąć, ponieważ pozbawiłby prądu połowę mieszkańców ulicy – poinformował inwestor Valido Group w maju 2020 roku. Wiemy już zatem, dlaczego inwestycja tak się przeciąga.

Kamienica Stare Podgórze, fot. biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
Kamienica Stare Podgórze, fot. biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

Pandemia wyeliminuje krótki najem?

Projektant inwestycji architekt Rafał Barycz nazywa apartamentowiec „kamienicą Stare Podgórze”. – W ścisłym centrum Podgórza, podlegającym restrykcyjnej ochronie konserwatorskiej, przy ul. Zamoyskiego trwa budowa zaprojektowanej przez nasze biuro kamienicy Stare Podgórze – mówił dla miesięcznika Builder.

– Projekt został pośrednio zainspirowany naturą pobliskich skalistych wzgórz Krzemionek Podgórskich, co znajduje odzwierciedlenie w formie bryły oraz wizualnym odbiorze materiału użytego w elewacjach – opisywał dalej architekt.

Rafał Barycz uważa, że pandemia może wpłynąć na zmianę trendu zagospodarowania historycznych centrów miast, a uwaga inwestorów ma zostać bardziej skierowana ku lokalnym mieszkańcom. – Można spodziewać się, że pandemia doprowadzi do zmniejszenia ponadnormatywnej presji turystycznej i wyeliminowania szkodliwego społecznie zjawiska tzw. najmu krótkoterminowego – mówił.

– Przywrócenie rzeczywistego charakteru centrom miast zależy od powstawania prawdziwych budynków wielomieszkaniowych, bazując na obiecującym galeriowym układzie przestrzennym, opartym na więzi sąsiedzkiej i międzypokoleniowej – podsumował architekt.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus