Nie taki diabeł straszny. Fiskus sam rozliczy nasze PIT-y

Urząd Skarbowy w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zgodnie z nowelizacją ustawy, Urząd Skarbowy bez zbędnych wniosków wypełni deklaracje PIT. Podatnik będzie jednak miał możliwość wprowadzenia korekty. Swoje zeznania podatkowe poznamy już 15 lutego.

W sierpniu do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy nt. zmian w podatku od osób fizycznych. Sejm uchwalił zmiany 23 października ubiegłego roku i na ich mocy fiskus odgórnie wypełni nasze PIT-y. Według minister finansów Teresy Czerwińskiej cały proces modernizacji procedury rozliczeniowej ma na celu wprowadzenie zasad w myśl filozofii 3xP. Aby było prościej, przejrzyściej i przyjaźniej.

Kiedy poznamy nasze zeznania podatkowe?

Rozliczenia przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie informacji pochodzących od płatników. Gotowe, wypełnione dokumenty będą dostępne od 15 lutego w formie elektronicznej na Portalu Podatkowym Ministra Finansów pod adresem podatki.gov.pl.

KAS uwzględni w zeznaniach ulgi, z których podatnik korzystał, wykonując zeznanie roczne za 2017 rok. Jeśli w tym roku nie może już z nich korzystać, bądź doszły kolejne, można wprowadzić korektę. Podobnie w przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samodzielnie wychowująca dzieci. Ponadto podatnik będzie mógł – podobnie jak w poprzednich latach – zadecydować na co przekaże swój jeden procent podatku.

Resort finansów już w trakcie prac nad nowelizacją ustawy zapewniał, że tego typu rozwiązanie na pewno usprawni pracę Urzędu Skarbowego i zminimalizuje problem składania zeznań podatkowych po wyznaczonym terminie.

– Zawsze było tak, że PIT-y w urzędzie skarbowym musiała wprowadzać do systemu dana osoba. Obecnie już nie trzeba tego robić, bo są już w systemie – tłumaczy Weronika Zaczyńska, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Nie taki diabeł straszny

– Teraz każdy PIT jest złożony, jeśli chodzi o osoby fizyczne – uspokaja Zaczyńska. – Należy jednak dodać, że jeśli podatnik zdecyduje się na to, by rozliczyć się samodzielnie, ma taką możliwość poprzez formularz elektroniczny, dostępny na stronie ministerstwa.

Dzięki postępującemu procesowi cyfryzacji cała procedura składania rozliczenia podatkowego ma być przede wszystkim szybsza zarówno dla urzędu, jak i dla podatnika. Według Ministerstwa Finansów taki sposób rozliczeń ma również usprawnić wypłacanie zwrotów podatkowych.

– Do tego momentu w poprzednich latach było tak, że ludzie czekali w kolejkach. Teraz te kolejki się zmniejszają, bo coraz więcej osób wysyła te PIT-y elektronicznie i nawet nie będzie się im chciało iść do urzędu, widząc, że PIT jest już wygenerowany – dodaje Zaczyńska.

Co później?

Jeśli okazuje się, że podatnik chce wprowadzić korektę po 30 kwietnia, musi to zrobić już w urzędzie, w formie papierowej. W sytuacji, gdy KAS wyliczy, że rozliczający się musi zapłacić podatek od dochodu, Urząd Skarbowy wystosuje taką informację do końca maja z terminem płatności do siedmiu dni.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, w tym roku KAS wypełni PIT-37 i PIT-38. W 2020 roku z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać również podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up