Nie tylko kawalerka, nie tylko w centrum, czyli mieszkanie dla singla

Kupno własnego mieszkania to ciągle ważna decyzja, uważana za prawdziwy krok w dorosłość i usamodzielnienie się. Dlatego podejmowana jest bardzo racjonalnie, a decydujący się na zakup nieruchomości biorą pod uwagę inne czynniki, niż te kiedy wynajmowali mieszkania jako studenci czy zaczynający karierę zawodową pracownicy.

Większość młodych osób najchętniej mieszkałaby w centrum, ale wysokie ceny oraz zmiany w tkance miejskiej sprawiają, że coraz więcej z nich szuka lokum na obrzeżach miast. To, po pierwsze, koszt niższy nawet o kilkadziesiąt procent na metrze kwadratowym, więc większe mieszkanie za podobną cenę. A, po drugie, rozrastające się miasta dysponują coraz lepszym transportem publiczny, więc dojazd do pracy, kawiarni, kina czy teatru, nie jest już takim kłopotem. Tak samo jest z infrastrukturą, która też coraz częściej (z powodu wysokich czynszów) przenosi się na przedmieścia. Dlatego dobrą restaurację czy centrum rozrywki znajdziemy także w dzielnicach oddalonych od ścisłego centrum.

Podobnie wygląda sprawa z wielkością mieszkania. Póki wynajmujemy lokal, to kawalerka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają same. Jednak gdy wiemy, że wybieramy nieruchomość na kilka lub kilkanaście lat, nasza perspektywa się zmienia.

- Z naszej analizy wynika, że najpopularniejsze mieszkanie poszukiwane przez singli ma dwa pokoje i powierzchnię około 40 metrów kwadratowych. Takie są dane na podstawie opinii prawie 40 tysięcy osób mieszkających samotnie, które korzystały z naszej platformy - mówi Justyna Lachowska, Dyrektor Działu Obsługi Klienta w obido.pl. - Mniej niż połowa z nich, bo tylko 16 tysięcy, zastanawiało się nad zakupem kawalerki. Natomiast bezdzietne pary poszukują najczęściej 3-pokojowych mieszkań o powierzchni około 50 metrów, co ważne najlepiej z balkonem lub tarasem - wyjaśnia Lachowska.


Wygodne opcje wyszukiwania mieszkań i domów z rynku pierwotnego na obido.pl

Platforma obido.pl pośredniczy w sprzedaży mieszkań wyłącznie na ryku pierwotnym, stąd informacje od jej użytkowników pozwalają dokładnie poznać zachowania klientów. Na co więc jeszcze zwracają uwagę single, podejmując decyzję o zakupie mieszkania? Według badań jest to: odległość od najbliższego przystanku tramwajowego lub metra (młode pokolenie rzadziej korzysta z samochodu), dobre połączenie z centrum miasta (bo tam najczęściej pracują), dobre doświetlenie, szczególnie duże okna (najlepiej gdyby wychodziły na wschód) oraz jak najszybszą możliwość wprowadzenia się (do pół roku od podpisania umowy).

Młode osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie najczęściej finansują je kredytem hipotecznym. Choć po likwidacji w 2018 roku rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”, jest to trudniejsze, to ciągle jedyna szansa na nowe M dla wielu singli. Dochody osoby, która planuje mieszkać sama, są niższe, bo nie sumują się z dochodami partnera. Dlatego kredyt hipoteczny dla singla często wiąże się dla banku z większym ryzykiem i jest uważniej sprawdzana już na etapie wniosku. Na szczęście, na naszym rynku z niskimi stopami procentowymi, kredyt jest ciągle łatwo dostępny. Jak ulubiona kawa w centrum miasta.
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up