Pakiet mieszkaniowy. 1500 zł miesięcznie dla najemców obciążonych kryzysem

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Na dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier Jadwiga Emilewicz przedstawiła szczegóły pakietu mieszkaniowego opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

W założeniu pakiet ma być impulsem proinwestycyjnym dla budownictwa w sektorze mieszkalnictwa, dodatkowym wsparciem dla samorządów w realizacji ich polityk mieszkaniowych czy też wsparciem dla najuboższych dotkniętych pandemią koronawirusa.

– Budownictwo może stać się teraz kołem zamachowym wyjścia z kryzysu polskiej gospodarki. Dzisiaj prezentujemy pakiet dla tego sektora, który w kolejnych tygodniach stanie się przedmiotem obrad rady ministrów – informowała Emilewicz na konferencji i dodała: – Pomimo epidemii koronawirusa, która paraliżuje wiele sektorów gospodarki, branża budowlana nadal jest w bardzo dobrej kondycji.

Minister rozwoju szacuje, że nowy pakiet mieszkaniowy będzie kosztować budżet państwa pół miliarda złotych rocznie i tak do 2024 roku.

1500 zł dla wszystkich

Ministerstwo opracowało plan, który zakłada wyższe dodatki dla najemców mieszkań obciążonych kryzysem. Dotychczas, po spełnieniu określonych kryteriów, poszkodowany mógł liczyć na ok. 205 zł miesięcznej pomocy z funduszu dopłat. Po wprowadzeniu nowych przepisów będzie można ubiegać się do 1500 zł miesięcznie przez pół roku na pokrycie do 75 proc. czynszu.

– O taką pomoc może się starać na przykład fryzjer, który stracił pracę w wyniku ekonomicznych skutków pandemii. Może to być mieszkanie wynajmowane zarówno z rynku komercyjnego, jak i z zasobów gminnych – tłumaczyła minister Emilewicz.

Dysponentem tych środków będą gminy i to one będą sprawować pieczę nad wnioskami o dopłaty do czynszów już od 1 lipca. – Wnioski będą rozpatrywane do 30 miesięcy, a pierwsze wpłaty zostaną skierowane do potrzebujących w sierpniu. Wliczamy w to okresy najmu od 1 kwietnia 2020 roku – mówiła wiceminister.

Kryteria, jakie będą obowiązywać w przypadku ubiegania się o taką dopłatę do czynszu, to dochód i powierzchnia mieszkania. Aby móc ubiegać się o takie finansowanie, nasz średni dochód w pierwszym kwartale tego roku musi być co najmniej o 25 proc. mniejszy w stosunku do tego samego okresu w roku 2019.

Mieszkanie na Start

Nadchodzą zmiany w rządowym programie mieszkaniowym. – Wprowadzamy dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie na Start i szansę na nowe mieszkanie dla osób bez zdolności kredytowych. Gmina będzie mogła teraz zaproponować rodzinie mieszkającej w mieszkaniu komunalnym, większe lokum, a różnicę w czynszu pokryjemy z funduszu dopłat – podkreśliła Emilewicz.

– Dopłaty te będą dotyczyły również lokatorów mieszkań wynajmowanych od inwestora przez gminę i podnajmowanych lokatorom, a zatem nie tylko w mieszkań gminnych – dodała.

Finansowanie zamiast refinansowania

Ministerstwo przygotowało również zmiany dla budownictwa społecznego. – Oferujemy wyższe granty na budowę mieszkań komunalnych. Dziś takie refinansowanie nie może przekroczyć 35–40 proc. Teraz podwyższamy tę wartość do 50 proc.

Zmienia się sposób dostarczania środków dla gmin w budownictwie komunalnym. Według nowych reguł środki na budowę mieszkań komunalnych będą finansowane przed rozpoczęciem inwestycji, a nie refinansowane po już zrealizowanej budowie, jak to było dotychczas. –  Ponadto wprowadzamy wyższe granty, do 35 proc., z funduszu dopłat gospodarstwa krajowego dla gmin na ich partycypację w budowie mieszkań o niższym czynszu – wyjaśniała minister.

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł teraz realizować tanie budownictwo społeczne dla gmin.

Wakacje czynszowe

Rząd ma zamiar wprowadzić wakacje czynszowe dla lokatorów mieszkań Towarzystw Budownictwa Społecznego. – Czynsz niższy nawet o 20 proc. po spłacie kredytu przez spółki TBS. Oznacza to, że kiedy kredyt zaciągnięty przez taką spółkę na realizację inwestycji zostanie spłacony, wówczas najemcy nie będą musieli płacić czynszu, który zobowiązani byli płacić przez średnio 25 lat – tłumaczyła Emilewicz.

– W przypadku, kiedy TBS będą budować mieszkania z wyższą partycypacją lokatora w kosztach budowy, jest możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.

Poza tym zostaną wprowadzone premie remontowe dla budynków TBS starszych niż 25 lat. Dotychczas było to możliwe tylko dla budynków zrealizowanych po 1961 roku. Teraz będzie to możliwe też dla starszych budynków.

– Uelastyczniamy zasady dotyczące czynszów w przypadku inwestowania przez TBS w odnawialne źródła energii, w termomodernizację lub też w dostępność tych mieszkań dla osób niepełnosprawnych – opisywała minister.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up