Państwo dofinansuje inwestycje ABB w Krakowie. Nowe miejsca pracy

Budowa biurowca Axis fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Szwajcarski koncern ABB, zajmujący się rozwiązaniami dla energetyki i robotyki otworzy w drugiej połowie marca w Krakowie kolejne Centrum Usług Wspólnych. Jak poinformował podczas wizyty na forum w Davos minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, znajdzie w nim prace dwa tysiące osób. Szwajcarzy otrzymają też grant w wysokości 4,9 mln złotych.

Jak mówił Mateusz Morawiecki, rozmowy były prowadzone już od dłuższego czasu, jednak jak twierdzi, ich finalizacja nastąpiła właśnie w Davos. Krakowska siedziba będzie największym Centrum Usług Wspólnych ABB na świecie i jedne z sześciu takich oddziałów. Uruchomienie jest zaplanowane na marzec.

– Globalne Centrum po pełnym uruchomieniu zatrudniać będzie ok. 2 tys. pracowników świadczących usługi z zakresu finansów, systemów informatycznych, zarządzania zasobami ludzkimi oraz łańcucha dostaw dla klientów ABB – mówił Polskiej Agencji Prasowej minister Morawiecki.

Podkreślił też, że inwestycja będzie dofinansowana z budżetu państwa. ABB otrzyma grant w wysokości  4,9 mln zł na zatrudnienie, w ramach programu wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki 2011-2023. Porozumienie obliguje ABB do zainwestowania 11 mln zł i zatrudnienia 784 osób, z czego 95% musi mieć wyższe wykształcenie.

Większe znaczenie uczelni

Morawiecki powiedział również, że ABB będzie jeszcze mocniej współpracować z krakowskim środowiskiem akademickim. Chodzi przede wszystkim o wymianę doświadczeń z Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Krakowską.

Grupa ABB zatrudnia ok. 135 tys. pracowników w ok. 100 krajach, osiągając roczne przychody o równowartości ponad 35 mld dol. Średnioroczne wydatki na badania i rozwój grupy ABB na świecie to 1,4 mld dol., a w Polsce 36 mln zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up