Poinformują nauczycieli o nowych prawach emerytalnych

fot. LoveKraków.pl

11 października w Inspektoracie ZUS Kraków - Podgórze odbędzie się dzień otwarty dla nauczycieli w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Spotkanie będzie dotyczyć między innymi zasad przyznawania emerytur bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela czy uprawnień do uzyskania świadczenia kompensacyjnego.

Spotkanie to efekt zmian w prawie, które będą obowiązywały od 1 października. Od tej daty kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni od 65 lat. Nowe przepisy będą miały duże znaczenie dla nauczycieli, dlatego ZUS postanowił zorganizować konsultacje właśnie dla tej grupy zawodowej.

Nawet 26 tysięcy mieszkańców

Ogólna liczba osób, które w IV kwartale mogą stać się emerytami jest znacząca. – W krakowskim oddziale ZUS, podległych Inspektoratach i Biurach Terenowych takich osób jest około 26 tysięcy – informuje Bożena Bielawska, p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce.

W czasie spotkania nauczyciele dowiedzą się między innymi, w jaki sposób będą przyznawane emerytury bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela, komu przysługują uprawnienia do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i kto może skorzystać z uprawnienia do emerytury z tytułu pracy w szczególnym charakterze na podstawie ustawy emerytalnej.

Prawo, a nie obowiązek

Na dniu otwartym nauczyciele nie będą przekonywani do podjęcia konkretnej decyzji, a jedynie informowani o przysługujących im prawach. – Emerytura jest prawem, nie obowiązkiem, to osoba zainteresowana – przyszły emeryt – decyduje, czy aktywność zawodową przedłuży, czy ją zakończy z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego – tłumaczy Bożena Bielawska.

Od 1 października odbywać się będą także bezpłatne szkolenia z zasad ustalania świadczeń emerytalnych dla nauczycieli z uwzględnieniem zmian od tej daty. Na szkolenia prowadzone są zapisy, a o przyjęciu będzie decydować kolejność zgłoszeń. Dzień otwarty nie wymaga zapisów.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up