Pokoje studenckie trzymają ceny. Gdzie najtaniej?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 638 złotych w dzielnicy Bieżanów-Prokocim do 792 złotych w Grzegórzkach – tak wahają się średnie ceny za pokój studencki w Krakowie. Jak wynika z raportu opracowanego przez OLX, studenci zwracają uwagę przede wszystkim na cenę, bliskość uczelni, a także na wyposażenie i standard.

Studenci, którzy decydują się na wynajem pokoju jednoosobowego, zazwyczaj muszą liczyć się z wydatkiem na poziomie około 700 złotych miesięcznie, podobnie jak w ubiegłym roku akademickim. Zdecydowanie najwięcej za „jedynkę” zapłacimy w Grzegórzkach – 792 złote, na terenie Starego Miasta – 773 zł i w Podgórzu – 762 zł.

Część studentów decyduje się na wynajem całego mieszkania w kilka osób, dzieląc między siebie wydatki oraz pokoje. – Umowa podpisywana jest na rok, a za mieszkanie 40-metrowe opłaty wynoszą około 1500 złotych odstępnego dla właściciela,  a dodatkowo – czynsz i opłaty za media. Te stawki również zależne są od lokalizacji i standardu nieruchomości – zwraca uwagę Piotr Garus z Koneser Group.

Powyżej 700 złotych za pokój jednoosobowy zapłacą zazwyczaj też studenci w Dębnikach – 751 zł, w Nowej Hucie – 721 zł, na Prądniku Czerwonym – 706 zł i na terenie Krowodrzy – 701 złotych.

Taniej, ale dalej

Poniżej tej bariery znalazły się Bieńczyce – 692zł, Czyżyny – 689 zł, Prądnik Biały – 683 zł, Zwierzyniec – 680 zł czy Łagiewniki-Borek Fałęcki – 673 zł. Jeszcze taniej jest w obrębie Podgórza Duchackiego – 672 zł, Bronowic – 667 zł, Mistrzejowic – 664 zł i dzielnicy Bieżanów-Prokocim – 638 złotych.

Dla studentów zdecydowanie najważniejsze jest to, ile wyniesie ich wynajem wraz ze wszystkimi opłatami. Tę odpowiedź wskazywało ponad 80% osób, które wzięły udział w badaniu. Bliskość uczelni, a także wyposażenie i standard były ważne dla kolejno 62 i 57% studentów. Najmniejsze znaczenie dla ankietowanych miały zaś bliskość klubów czy siłowni oraz możliwość organizowania imprez – po 9%.

O tym, że cena jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze swojego lokum, świadczą też preferencje studentów. Aż 42% z nich chce zamieszkać w kilku pokojach razem ze znajomymi, podczas gdy kawalerki lub małego mieszkania szuka już tylko 20%. 15% zdecyduje się na mieszkanie z rodzicami. W badaniu zanotowano niewielkie zainteresowanie stancjami i akademikami, na które chce zdecydować się 3 i 5% ankietowanych.

comments powered by Disqus