Ponad 16 tysięcy maturzystów chce studiować na AGH

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza rozpoczyna drugi cykl rekrutacyjny. W tegorocznej rejestracji elektronicznej wpłynęło już ponad 16 tysięcy podań. Uczelnia oferuje ponad 50 kierunków na 16 wydziałach.

Jak informuje uczelnia, ze względu na dbałość o jakość kształcenia rekrutacja w tym roku została rozłożona na cykle. Najbardziej uprzywilejowani są ci, którzy najlepiej zdali maturę, ponieważ mają pierwszeństwo w wyborze kierunków. Zdolni maturzyści wpisu na studia mogą dokonać do poniedziałku.

W tegorocznej ofercie uczelni znajduje się ponad pięćdziesiąt kierunków na 16 wydziałach. Ze względu na nowy sposób rekrutacji uczelnia nie jest w stanie podać, które kierunki cieszą się obecnie największym zainteresowaniem ze strony studentów. – Rekrutacja ciągle trwa, kandydaci co tydzień mogą być zakwalifikowani, w związku z tym na ten moment nie jesteśmy w stanie podać najpopularniejszych kierunków – mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH.

Wszystko wskazuje na to, że największym zainteresowaniem będą się cieszyły sztandarowe kierunki uczelni. – Od paru ładnych lat kierunki związane z branżą IT, informatyką, telekomunikacją cieszą się największą popularnością i zainteresowaniem kandydatów. Zapewne w tym roku będzie podobnie – dodaje rzecznik uczelni.

Wysokie zarobki

Kilka dni temu poznaliśmy też najnowszy ranking „Ekonomiczne Losy Absolwentów”, opracowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ELA zgromadzono losy blisko 750 tysięcy absolwentów polskich uczelni, gdzie można między innymi porównać zarobki absolwentów różnych kierunków czy sprawdzić, po których kierunkach najłatwiej będzie znaleźć pracę w zawodzie.

Wśród małopolskich uczelni na najwyższe pensje mogą liczyć pracownicy po wybranych kierunkach AGH. Osoby, które ukończyły informatykę na studiach niestacjonarnych drugiego stopnia zarabiają średnio 8487,90 zł. Ten sam kierunek na studiach stacjonarnych to już średnie zarobki na poziomie 8075,54 zł. W czołówce są też Górnictwo i Geologia (niestacjonarne drugiego stopnia) – 7235,82 zł, Automatyka i Robotyka – 6824,85 zł (stacjonarne drugiego stopnia) oraz Górnictwo i Geologia na studiach niestacjonarnych pierwszego stopnia – 6724,95 zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up